Alkolün Zararları Nedir ? Alkol bağımlılığı ?

Alkolün zararları nedir ? Alkol bağımlılığı belirtileri nelerdir ? Alkolün İnsan üstündeki etkileri nelerdir ?

ALKOLÜN ZARARLARI NEDİR ? ALKOLÜN İNSANLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ NELERDİR ?

Alkol özellikle insan vücuduna bir çok zarar vermektedir. En önemli özelliği ise bağımlılık yapar. Bu yüzden büyük tehdit oluşturur  ve tüketildiğinde anlık ve geçici olarak bir çok organa yani beyne, kalbe, böbreklere ve bir çok organa zarar verir. Bunlarla birlikte yılda yaklaşık olarak 2 milyar insan alkol tüketmektedir.  Peki alkolün zararları nelerdir hiç düşündünüz mü gelin inceleyim.

ALKOL ZARARLARI NEDİR :

Alkol kalpte ritim bozukluğuna , damar kireçlenmesine ve kalp yetersizliğine sebep olan en önemli faktörlerden biridir.

Damarlarda genişleyemeye neden olur  ve cilde daha fazla kan gelmesine bağlı olarak kalıcı kızarıklığa ve şişkinliklere sebep olur.

Beyinden göze giden görme sinirlerini etkisi altına alır ve göz bebeğinde sararma, uyuşmaya gibi etkilere sebep olur, görme bozuklukları ile birlikte körlüğe kadar götürür.

Madde kullanımı erkek ve kadında üreme sisteminde bozukluklara yol açar ve anne karnındaki bebekte  alkol sendromuna gibi hastalıklara sebep olarak bebeğin beyin ve kalp gelişimine zarar verir.

Her yıl 3,5 milyon insan alkole bağlı nedenlerden dolayı hayatını kaybetmektedir. Bu yüzden alkol tüm dünyada önlenebilir ölüm ve yaralanmaların üçüncü temel nedenleri arasında yer almaktadır. Alkolden doğan maddi zarar alkolden elde edilen gelirden çok daha fazladır. Eğitimde başarısızlık, suça eğilim, alkole bağlı sağlık problemleri. bu sorunların hepsi ama hepsi alkol kullanımıyla doğru orantılı olarak artar.

ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMANIN SONUÇLARI NELERDİR ?

Alkol kandaki oksijen oranını normal orandan çok daha azaltır. Yeterince oksijen alamayan beyin bu yüzden  fonksiyonlarını kaybetmeye başlar. Alkolün etkisiyle korkunun azalması ve kendine güvenin artması sonucu sürücü risk alma eğilimine gider ve kaza yapma olasılığını artırır. Kişi normal hayatında kurallara uyan biri olsa dahi, alkolün etkisi altına girince bu durum değişir. Kişinin denge, görme ve işitme gibi beyinsel fonksiyonların azalması sonucu kas kontrolü ve dikkat gibi önemli fonksiyonları tepki vermeyi azaltır. Önüne aniden bir canlının veya bir aracın çıkması hâlinde sürücünün tepki gösterme süresi uzar. Bu yüzden de kaza yapma ihtimalini artırır.

ALKOL BAĞIMLILIĞI VE ETKİLERİ NELERDİR ?

Alkol mide yüzeyinden hücrelere geçiş yapar ve yüzde 20’si mideden, yüzde 80’i ise ince bağırsaklardan kana karışır. Bundan sonraki durak ise karaciğerdir. Karaciğerin önceliği yağ asitlerini yakmak ve enerji üretmektir. Normalde parçalaması gereken yağ asitleri karaciğerde birikmeye başlayacak ve karaciğer yağlanacak. Alkol, kanla, kalbe sonra  akciğerlere ve bronşlara ulaşır.

Akciğerlerden sonra dakikalar içinde beyne ulaşır ve uyuşma etkisi yapar.

BAĞIMLILIĞIN BELİRTİLERİ ?

Kişi tarafından alışkın olduğu etkinin olması için kullanılan alkol miktarının giderek artıyor olması. Bu yüzden eskiden kullanılan, alkol miktarı ile aynı hissin ve etkinin sağlanamaması.

Kullanılan alkolün kişi tarafından normal miktardan fazla miktarda ve sürede almak istemesi.

Alkolden zarar gördüğü bilinmesine rağmen kişi alkol alımına devam etmek ister.

ALKOLÜN ETKİLERİ ?

Yemek borusu, gırtlak, mide ve pankreas kanserleri gibi hastalıklar.

Doğru düşünme, karar verme ve hareket etme gibi beynin işlevlerini bozan durumlar.

Uyku bozuklukları, baş ağrısı, göz tahribatı gibi vücuda zarar veren haller.

Kalp ve kan dolaşımı hastalıkları.

Kan pıhtılaşmasını engelleme.

Karaciğerde ağır hasar.

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close

Subscribe