Antoryum bitkisinin anlamı nedir, nasıl yetiştirilir?

antoryum bitkisi

Antoryum bitkisinin bakımı nasıl gerçekleştirilmelidir? Anlamı nedir ve hangi özel günlerde verilir? Bu bitki hakkında detaylı bilgiler içeriğimizde sizi bekliyor.

Antoryum diğer isimleri ile flamingo ya da lilyum bitkisi zambak familyasına ait bitkiler arasında bulunur. İlgi çekici parlak kırmızı renginden dolayı genellikle tercih edilir. Buna rağmen oldukça dayanıklı bitkiler olmasından dolayı uzun yıllar ailenizle ve sevdiklerinizle birlikte olabilecek çiçekler arasında yer alır.

Antoryum Bitkisinin anlamı

Egzotik, çekici ve cesur olarak tanımlanan bu kırmızı çiçekler ve parlak, koyu yeşil yaprakları ile bazı kesimler tarafınca misafirperverlik olarak anlamlandırılmış. Temsil ettikleri misafirperverlik gibi, uzun ömürlü ve karşı konulmaz derecede güzel olmalarından feyz alınarak ismin anlamı belirlenmiş olabilir.

Bir diğer anlamı ise verilen kişiye Şans getirmeyi ve kötülüğe karşı o kişiye evi koruduğuna inanılır. Ve bir diğer söylentiye göre  Antoryum yaprakları kendini kapattığı zaman yağmurun yaklaşmakta olduğuna dair bir işaret vermekteymiş.

Başka bir mitoloji hikayesine göre, gün batarken bu çiçeğin yaprağının altında iyilik melekleri yatarmış. Bu yüzden günümüzde hasta ziyaretlerinde yeni ofis hediyelerinde iyi dilekler ve olumlu enerji getirmeleri için hediye ediliyorlar. Günümüzde aynı zamanda kalp şeklini andıran çiçeği ve kırmızı parlak renginden dolayı aşk ve sevgiyi ifade etmek amacıyla kullanılmakta. Öyle ki Antoryum çiçeği o kadar zarif bir çiçektir ki bu onu her özel gün için kullanma olanağı sunmaktadır.

antoryum anlamı

Nasıl yetiştirilir?

Antoryum bitkisinin bakımı oldukça rahattır. Bu yüzden hemen hemen her mevsimde çiçekli ve sağlam kalmayı başarırlar. Bu güzel bitkinin bakımında dikkat etmeniz gereken iki önemli faktör bulunmaktadır.

Güneş ışığı: fazla güneş ışığına ihtiyaç duymasalar da güneş gören ve aydınlık yerde durmaları Antoryum çiçeğinizin sağlığı için önemli. Ama çiçeğinizi direk güneş altına koymak yerine güneşi filtreleyecek ve güneşi direk alamayacağı cam veya perde arkası alanları tercih etmelisiniz. Bunun sebebi direk güneş ışığı alan bitkinizin güneş ışıklarından kaynaklanan zararlı Uv ışınlarına maruz kalmasından önlemek içindir.

Nemli bir toprak; nemli ve serin bir toprak çiçeğiniz için birebirdir. Bu yüzden çiçeğinizin saksısını özenle seçmelisiniz. Saksı altlığı olan ve her zaman altlığında az da olsa su bulundurmak toprağı nemli olmasını sağlayacaktır. Bir diğer öneri ise toprağa çakıl taşları koymak, çakıl taşları toprağı serin ve nemli tutmaya yardımcı olacaktır.

Rüzgardan koruyun; antoryum bitkisinin hava akımından hoşlanmadığı bilinmekte. Hem yapraklarına zarar vermesi hem de toprağı kısa sürede kuruttuğundan rüzgarlı alanlarda çiçeğinizi bulundurmanız önerilmez.

Toprak değiştirme zamanı; bitkinizin toprağını değiştirmek ya da budamak istiyorsanız eğer bunu nisan ve mayıs aylarında yapmanız gerekir. Budama yapmadan önce bitkinin yapraklarının dökmesini bekleyebilirsiniz.

Zengin bir toprak; toprağın vitaminli ve kaliteli yapıda olması gübre ve humuslu olması Antoryum bitkisi için önemlidir.

Sularken dikkat edin; Antoryumu sularken kireçsiz ve dinlenmiş bir su kullanmaya özen gösterin. Suyun çok sıcak veya soğuk olmamasına dikkat ederek oda sıcaklığında olan bir su ile sulayınız.

Bir diğer evde yetiştirilen popüler bitki olan Difenbahya bitkisi üzerine hazırladığımız ayrıntılı içeriği incelemeniz de sizin için faydalı olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close

Subscribe