Begonya çiçeğinin anlamı nedir ve bakımı nasıl yapılır?

Begonya çiçeği

Begonya Çiçeği görsellik açısından ve anlamı açısından birçok kişinin ilgisini üzerine toplamaktadır. Bizler de bu güzel çiçeğin ayrıntılarını sizlerle paylaşmak istedik.

Begonya Çiçeğinin Anlamı

Begonya çiçeğinin birçok çeşidi vardır ve anlamı hayalperestliktir. Hayalperest olan arkadaşlarınıza veya tanıdıklarınıza gönül rahatlığıyla verilebilecek bir çiçektir. Renk renk farklı türleriyle herkesin dünyasına renk katan bu çiçek gerçekten muhteşem bir huzur da verecektir. Bu çiçeğin keşfi İngiltere’ye dayanıyor. 1777 yılında İngiltere tarafından keşfedildiği biliniyor.

Begonya Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Her şeyin fazlası zarar olduğu için bu çiçek de fazla suyu sevmiyor. Begonya’nın saksı tabağına bir miktar su bırakın ve o istediği kadarını alsın. Yani onu rahat bırakın. Saksınızın altında da mutlaka bir delik olsun. Güneş ışığının da çok fazlasından rahatsız olan bu çiçek gün içerisinde az miktarda güneşte kalmalıdır. Eğer çiçeğiniz yapraklarını döküyorsa o zaman biraz daha güneşe koymanızda fayda vardır. Sevgili begonyalar rüzgârdan da ciddi şekilde rahatsız olur. Rüzgarlar yaprak ve dallarına zarar verir. Bu çiçeğimizin aşırı soğuklara da hassasiyeti vardır ve oda sıcaklığında korunması gereklidir. Begonyaların istediği ortalama sıcaklık 18 derece civarıdır. Sabah güneşini alması begonyaların sağlıklı büyümelerinde büyük bir etkendir. Begonyayı eğer çoğaltmak isterseniz nisan ayı bunun için çok güzel bir zamandır. Çiçeğin en verimli zamanı nisan ayına denk gelir. Ayrıca begonyaların saksılarını 2 ila 3 yıl içerisinde değiştirmeniz gerekir. Çiçekler de insanlar gibi bulundukları ortamdan sıkılabilir. Özellikle büyük saksıya geçmeniz çiçeğin ferahlayıp rahatlamasını sağlayacaktır. Çiçeğinizin solan yapraklarını veya dallarını da keserek güzelliğini ortaya çıkarabilirsiniz. Bu çiçek ev ortamında yetişmeyi sever. Evinizin görüntüsünü ve ortamını tamamen değiştirir de diyebiliriz. Genellikle beyaz ve kırmızı renkleri her yerde bulunur ancak bunun dışında da birçok rengi mevcuttur.

Begonya’nın Hikayesi

Begonyalar insanlara hitap eden çiçeklerdir ve insanların çiçeği diye tanımlanırlar. Çiçeğe baktığınızda o harika görüntüsü sizi hayal dünyanıza götürür. Sizler de hayal gücünüzü bu çiçeklerle süslemeye başlarsınız. Kurduğunuz hayallerin bahçelerinde de begonyalar açar. En önemlisi de sizlere huzur veren çiçeklerdir. Ona bakmak sizin mutluluğunuzu ve huzurunuzu arttıracaktır.

begonya çeşitleri

Begonya Çeşitleri

Begonya çiçeklerinin çok farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan en güzellerini sizlerle paylaşalım istedik.

Ağaç Begonya

Bu begonyaların yaprak kısımları tüysüzdür ve benekli beneklidir. Evler de en fazla bu begonya türü tercih edilir.

Yumrulu Begonya

Bu begonya türünün üst tarafları tüylüdür ve iri iri yaprakları bulunur. Bu da çok fazla tercih edilen bir türdür.

Balmumu Begonyası

Bu begonya türü vahşi doğada görülen bir türdür.  Ancak evlerde de rahatlıkla yetiştirilebilir. Özellikle askılı saksılarda çok güzel bir görünüme sahip olan bu türün boyu 20-60 cm arasında değişmektedir.

Bu yazımızın faydalı olduğunu düşünüyorsanız Kalanşo çiçeği bakımı yazımızı da severek okuyacağınızı düşünüyor ve mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close

Subscribe