Futbol Topu Nasıl ve Nelerden Yapılır? Özellikleri nelerdir?

Futbol topu

Futbol topu nasıl ve nelerden yapılır? konusu hiç şüphe yok ki tüm futbolseverlerin merak ettiği konular arasındadır. Bu yazıda topun nasıl, hangi malzemelerle yapıldığı ve özellikleri konusuna değineceğiz.

Dünyada en fazla sevilen spor karşılaşmalarından biri olan futbol, amatör veya profesyonel olarak neredeyse herkesin hayatının bir parçası olmuş durumdadır. Kadın erkek ayırt etmeksizin birçok insanın fanatizm derecesinde ilgi gösterdiği futbolun en önemli unsurlarından biri olan futbol topu nasıl yapılır? Futbol topu nelerden yapılır? Bu sorunun cevabını merak ettiyseniz, detaylarını sizinle paylaştık.

Futbol Topu Nelerden Yapılır?

Meşin yuvarlak tanımını hemen hemen herkes duymuştur. Futbol topunun nelerden, hangi malzemelerle yapıldığı konusu bu oyunu seven herkesin merak ettiği konular arasındadır. Futbol toplarının yapımında farklı özelliklere sahip birtakım ürünler kullanılır. Deri-kumaş karışımında dış yüzeydeki beşgen parçalar, topun iç kısmında bulunan şambrel ve tutkal gibi çeşitli malzemeler kullanılmaktadır. Kullanılacak malzemelerin türü ve kalitesi, topun kalitesini de ortaya koyacağı için profesyonel futbolcular için üretilen futbol toplarının ağırlıkları, hava basınçları ve kullanıldıkları malzemeler gibi tüm özellikler standart olmak zorundadır.

futbol topu nasıl yapılır

Futbol Topu Nasıl Yapılır?

Peki, futbol topu nasıl yapılır? Deri ve kumaş karışımı malzeme, topun dış yüzeyini oluşturan beşgen parçalar şeklinde kesilerek hazırlanır. Kullanılan bu malzeme özel imal edilmiş olup, tamamen FIFA standartlarına uygun olmalıdır. Kumaşlar standart kalıplarda beşgen olacak şekilde parçalandıktan sonra, tüm parçalar dikiş makinesi yardımıyla istenilen standartlara uygun olarak dikilir.

Kumaş dikildikten sonra, bu kumaşın içine yine standartları karşılayan bir şambrel yerleştirilir. Şambrel daha önceden hava sibobu yerleştirildikten sonra tutkal banyosuna tabi tutulur. Böylelikle hem hava deliği etrafı hem de şambrel tamamen hava kaçırmayacak bir şekilde hazırlanır.

Kumaş hazır olduktan sonra şambrel gibi tutkal banyosuna tabi tutulmaktadır. Şambrel hazırlanan kumaşa yerleştirildikten sonra açık kalan kısmı şişirilerek, top kullanıma hazır hale gelir. Ancak profesyonel futbol topları için, hava basıncı istenilen standartları karşılar nitelikte olmalıdır.

Son aşamada ise topun dış katmanı olan deri beşgen parçalar, özel yapıştırıcılar yardımıyla topun yüzeyine yapıştırılarak tamamen kaplanması sağlanarak işlem tamamlanır.

futbol topu standartları

Profesyonel Futbol Topları Hangi Standartları Karşılamalıdır?

Bazı turnuvalarda farklılık gösterebilse de profesyonel futbol toplarının belirli standartları vardır. Profesyonel futbol maçlarında kullanılan topların FIFA tarafından belirlenen standartlara uygun olması gerekir. Bir futbol topunun şu standartlarda olması gerekmektedir:

  • Topun çevresi standart olarak 70 santimde büyük, 68 santimden ise küçük olmamalıdır. Bu değerler 27-28 inç aralığına denk gelmektedir.
  • Futbol toplarının ağırlıkları en az 410 en fazla ise 420 gram arasında olmak zorundadır.
  • Profesyonel futbol toplarının iç basınçları ise; deniz seviyesinde 0,6-1,1 atm arasında olmak durumundadır.

Futbol Topu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Amatör veya profesyonel olarak futbol oynayacak olan kişiler için en sağlıklı futbol topları, lisanslı olan toplardır. Fiyat bakımından biraz yüksek olsalar da futbol için en ideal şekilde tasarlanan lisanslı futbol topları, tam anlamıyla standartlara uygun oldukları için kalite konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanması söz konusu değildir.

Şayet lisanslı olarak üretilen futbol topları için bütçe ayıramıyorsanız, mutlaka deri-kumaş özellikli futbol topları tercih edilmelidir. Böylelikle rahat bir futbol oynayabileceğiniz gibi, alacağınız topun daha uzun ömürlü olması da mümkün olacaktır.

Bir futbol topunun nasıl yapıldığını aşama aşama gösteren bu video topun yapım aşaması hakkında detaylı bilgi edinmeniz açısından faydalı olacaktır.

Futbol topunun nasıl, nelerden, hangi malzemeler yapıldığını öğrenip standartları hakkında bilgi edindiğimiz bu içeriğin ardından bir diğer popüler spor dalı olan “Hentbol” üzerine hazırladığımız detaylı içeriği de okumanızı öneririz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close

Subscribe