Hangi Tohumlar Kolay Çimlenir?

hangi tohumlar kolay çimlenir

Evde ve bahçesinde bitki yetiştirmek isteyenlerin araştırma yaptıkları konuların arasında hangi tohumlar kolay çimlenir? Sorusunun cevapları yer almaktadır. Bu soruyu sizler için araştırarak kolay çimlenen tohumları yazımızda listeledik.

Kolay ve hızlı çimlenen tohumlar

Ektikleri tohumların hızlı ve kolay bir şekilde çimlenip filizlenmesini isteyen kişiler için oldukça faydalı olacak bir liste hazırladık.

Katmerli Scabiosa Tohumu

Katmerli Scabiosa Tohumu

Katmerli Scbiosa kolay çimlenen tohumlar arasında yer almaktadır. Tek yıllık bir bitki olan ve ilk yıl çiçek açan bu bitki, katmerli olarak ifade edilmekte ve yaklaşık 90 santimetre boya ulaşmaktadır. Çiçeğin tohum kesesi iri tohumlar taşır. Kuru çiçek düzenlemede, ev ve bahçelerde görünüm olarak güzel durduğu için sıklıkla kullanılmaktadır.

Katmerli yapısı dolayısı ile güzel bir görünüme sahip olan bitkinin renk karışımları genelde koyu maun, Oxford mavi, leylak rengi ve pembe rengi varyetelerindedir. Beyaz renkli türleri de bulunmaktadır. Hafif bir kokuya sahiptir. Hangi tohumlar kolay çimlenir? Sorusunun ilk cevabı olan Katmerli Scabiosa tohumu bahar aylarından yaz başına kadar ekimi yapılabilecek tohumlar arasındadır. Saksıda kolaylıkla çimlenerek yetişir.

kolay çimlenen tohumlar - marul

Marul Tohumları

Ekildikten sonra yaklaşık 1 hafta içinde kolayca çimlenen marul tohumlarını balkonunuzda geniş bir saksı içinde yetiştirebilirsiniz. Marul tohumlarının kolayca çimlenmesi ve sağlıklı bir şekilde yetişebilmeleri için mutlaka humus yönünden bol içeriğe sahip olan toprak kullanılmalıdır. Yapı marketlerinden veya bitki satan yerlerden kolaylıkla temin edebileceğiniz marul tohumları kapalı balkonlarda da rahatlıkla yetiştirilebilir.

Tohumları ekeceğiniz saksı çok derin olmamalı fakat geniş olmalıdır. Yaz ağlarının dik güneş ışınlarını sevmeyen marul tohumları için yaz kış çimlendirme yapılabilse de tohumların kolayca çimlenebilmesi için en uygun aylar sonbahar, kış ve ilkbahar aylarıdır.

hızlı çimlenen tohumlar - domates

Domates Tohumları

Domates tohumları hızlı çimlenen tohumlar arasında sayılabilir. Küçük ve ince kabuklu domateslerin tohumları diğer domates türlerine göre daha kolay çimlenebilmektedir. Çimlendirme kabınız var ise daha kolay olabilecek tohum çimlendirme eğer bu tür bir kabınız yoksa ise saksıda da yapılabilmektedir. Saksıda domates tohumlarını çimlendirirken mutlaka her tohum arasında kalması gereken mesafeye de dikkat edilmelidir. Aksi taktirde tüm çimlenen filizler yeteri kadar gelişme gösteremezler.

Domates çimlendirmede steril torf topraklar daha etkili sonuç vermektedir. Tohumları gerektiği şekilde toprağa yerleştirdikten sonra mutlaka ilk can suyu denilen sulama işlemi bir fısfıs yardımı ile yapılmalıdır. Güneş ışına direkt olarak maruz kalmayacak şekilde konumlandırdığınız tohum saksılarınız 7 ile 10 gün sonra çimlenmeye başlayacaktır.

kolay çimlenen tohumlar

Beyaz Nicotiana Tohumu

Hangi tohumlar kolay çimlenir? Sorusunun bir diğer cevabı da yoğun parfüm kokusuna sahip Beyaz Nicotiana tohumudur. Herhangi bir ön uygulama yapmadan kolayca çimlendirebileceğiniz bu tohum hızlıca çimlenir ve filizler hızlı bir şekilde büyür. Tüm yaz bahçe veya balkonlarınızda hoş kokusu ile sizi mutlu edebilecek bu bitki haziran ayı sonuna dek çiçek açmaya devam eder. Bu bitkinin tohumları genellikle bahar aylarında çimlendirilir.  En az 30 santimetre çapında saksılar bu bitkinin sağlıklı olabilmesi için yeterli olacaktır.

Bakmayı düşündüğünüz birçok bitki hakkında detaylı bilgiyi sitemizin ilgili kategorilerinden bulabilir ve konu hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Difenbahya bitkisi üzerine bilgilerin derlendiği içeriğimizin de mutlaka ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close

Subscribe