Hipopotam nedir, ne yer, diğer adı nedir?

Hipopotam nedir

Hipopotam bilinen diğer adı ile Su Aygırı dünya üzerinde bilinen en büyük otobur memeli hayvanlardan biridir. Erişkin bir su aygırının omuz yüksekliği 1,50 metredir. Vücut uzunluğu ortalama 4.50 metre olan erişkin hipopotamlar 4500 kg ağırlığa ulaşabilmektedirler. Saatte 48 km hıza ulaşabilen su aygırlarının başlarının ağırlığı yaklaşık olarak 450 kilogramdır.

Su aygırlarının deri renkleri gri ve siyah karışımıdır. Derilerinin arası, göz, kulak ve bazen de göğüslerinin ufak bir bölümü pembe renklidir. Güçlü bir çene yapısına sahiplerdir. Ağızlarını 1,5 metre açabilen bu hayvanların 44 tane dişi bulunur. Alt çenelerinde bulunan köpek dişleri 50 cm uzunluğa kadar ulaşır ve hipopotamların en önemli savunma silahlarıdır. Doğal yaşam alanlarında 40 yıla kadar yaşayabilirler.

Hipopotam ne yer? Beslenme Şekilleri Nasıldır?

Hipopotam ne yer konusu bazılarımızın belgesellerden aşina olduğu bazılarımızın ise hiçbir fikrinin olmadığı bir konudur. Kısaca bahsetmek gerekirse Hipopotamlar otçul beslenme şeklinde sahiptir. Ayırt etmeden tüm bitkileri yiyebilen bu canlıların yaşam alanları nehir ve göl etrafında yer alan otluk alanlardır. Erişkin bir su aygırı günde yaklaşık olarak 50 kg bitki tüketir. Geceleri beslenmeyi tercih ederken gündüzleri nehir ve göllerdeki sularda dinlenmeyi tercih ederler.

Hipopotam ne yer?” sorusuna cevap verdiğimize göre “Hipopotamlar nerede yaşar?” konusuna geçelim. Yoğunlukla Sahra Çölü’nün güneyi Nil ve Kap bölgesi bu muhteşem canlıların ana yaşam alanlarıdır. Geçmişte yoğun olarak yaşadıkları Batı Afrika’da bugün ne yazık ki bu canlılara rastlayabilmek pek mümkün değildir.

Hipopotamlar

Hipopotamların Genel Davranışları Nasıldır?

Hipopotam sürüleri genellikle 20 üyeden oluşan sürülerdir. Her sürüsünün gruba ait sınırlandırılmış özel hakimiyet alanları bulunur. Bu alanlar alfa erkek tarafından dışkısı ile işaretlenerek belirginleştirilir. Erkek hipopotamlar bir başka erkeğin kontrol ettiği alana girmeye çalışırlarsa ölümle biten uzun kavgalar yaşanabilir.

Yarı sucul bir yaşam şekline sahip olan su aygırları gündüzleri genellikle suyun içinde yaşamlarını sürdürürler. Beslenmek için geceleri nispeten serin havada karaya çıkarlar. Su aygırları ter salgılamazlar. Bu nedenle karada derileri kuruyan hipopotamlar sık sık çamur banyosuna ihtiyaç duyarlar ve bir günün yaklaşık olarak 18 ile 20 saatini su içinde geçirirler. Su aygırlarının derileri 3 katmanda oluşur, derilerinin ağırlığı yaklaşık olarak 270 kg civarındadır.

Su aygırları hem su yüzünde hem de su altında kalabilirler. Su altında kalmaya ihtiyaçları olduğunda burun deliklerini kapatırlar ve 10 dakika kadar bu şekilde su altında durabilirler. Yarı sucul bir yaşama sahip olsalar da hızlı ve iyi bir şekilde yüzemezler, ya akarsu zemininde yürürler veya akıntı ile hareket ederler.

dişi, erkek ve yavru hipopotam

Hipopotamların Üreme Davranışları Nasıldır?

Çok eşli yapıya sahip olan su aygırları doğal ortamlarında genellikle kuraklık zamanı başlarken çiftleşirler. Gebelik süreleri 8 aydır. Dişi hipopotam doğum için yaşadığı sürüden bir süre uzaklaşır ve kendisine yine su kenarında olan bir yaşam alanı belirler. Tek bir yavru doğuran dişi hipopotam genellikle suda doğum yapar. Yavru doğumdan hemen sonra yürüyebilir veya suda yüzebilir. Yeni doğan yavru yaklaşık olarak 50 kilogram ağrılığındadır. Anne su aygırı yavrusuna karşı son derece korumacıdır ve yavrusunun yanına asla başka bir hipopotamı yaklaştırmaz.

Yavrusunu bir süre sürüden uzakta besleyen dişi hipopotam, eski gücüne kavuştuktan sonra yavru hipopotam ile sürüsüne geri döner. 7 yıla kadar annelerinin yanında kalan yavru dişi hipopotamlar 7. yılın sonunda ergenliğe ulaşırlar ve üremeye hazır hale gelirler. Dişiler her iki yılda bir üreme gerçekleştiriler. Erkek su aygırları ise 8. yılın sonunda erişkinliğe erişebilirler. Erkek bir su aygırının çiftleşebilmesi için mutlaka bir bölgeye sahip olması gereklidir. Erkek bir hipopotamın bir bölgeye sahip olabilmesi için geçen süre 20 yıla kadar uzayabilmektedir. Erkekler arasında yaşanan ölümcül kavgaların en önemli nedeni, erken yaşlarda çiftleşebilmek için gerekli olan bölge sahiplenme zorunluluğu kaynaklı olmaktadır.

Hipopotam üzerine detaylı bilgiler verdiğimiz bu yazımızı beğendiyseniz “Keşfet” kategorimizde diğer yazılarımıza da bakmanızı mutlaka öneririz.

Canlılar üzerine en güvenilir kaynaklardan biri olan Hayvanlar Alemi sitesini de tüm hayvanseverlerin ziyaret etmesini tavsiye ederiz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close

Subscribe