Kan uyuşmazlığı nedir ve tedavisi nasıl gerçekleşir?

Kan uyuşmazlığı

Kan uyuşmazlığı kısaca tanımlamak gerekirse kadının kan grubunun negatif erkeğin ise pozitif olmasıdır. Yani RH- olan bir kadın ile RH + olan bir erkeğin evlenmesi durumunda kan uyuşmazlığı yaşanır. Kan grubunun 0, A, AB olması önemli değildir. Kan uyuşmazlığı sadece bu durumda yaşanır. Bu durumun tam tersi yani erkeğin negatif kan grubuna sahip olması kadının pozitif kan grubuna sahip olması kan uyuşmazlığına neden olmaz.

Kan Uyuşmazlığı Nasıl Anlaşılır?

Resmî nikah öncesi istenen belgelerde kan verme şartı vardır. Çiftler kan verip sağlık raporu alırlar. Bu sağlık raporu çiftlerden bir tanesinin Hepatit, AIDS gibi cinsel yolla bulaşabilen hastalığa sahip olup olmadığını kontrol amaçlıdır. Aynı zamanda çiftlerde bu uyuşmazlığın olup olmadığı bu raporlarda ortaya çıkar ve çifte konu hakkında bilgi verilerek gerekli önlemleri almaları yönünde uyarılırlar.

Kan Uyuşmazlığı Evliliğe Engel midir?

Kan uyuşmazlığı toplumda zannedildiğinin aksine evliliğe engel bir durum teşkil etmez. Sadece çiftler uyarılır ve kontrol altına alınır. Bu çiftler tıpkı

evlilikte kan uyuşmazlığı

diğer çiftler gibi gerekli önlemleri aldıklarında sağlıklı bir şekilde çocuklarını kucaklarına alma şansına sahiptir. Hamilelik ve doğum zamanında kontrol artar. Bu aşamalarda önemli olan çiftlerin bilinçli olarak davranması ve doktorlarının belirleyeceği tedaviye uyum sağlamalarıdır.

Kan Uyuşmazlığı Nasıl Bir Rahatsızlıktır?

Toplumdaki doğru zannedilen yanlışlar nedeniyle bu çiftlerin mutlu olmakta zorlanabilecekleri yönünde yanlış ön yargılar oluşabilmektedir. Bu uyuşmazlık çiftlerin normal yaşantılarını etkilemez. Bebek için bir rahatsızlıktır ki onun da tedavisi oldukça basittir artık.

Kan uyuşmazlığının çıkma nedeni negatif ve pozitif kan gruplarının arasındaki farktır aslında. Kanda RH antijenleri vardır. Antijen demek, vücuda girdiğinde antikor, yani savunma mekanizmasını tetikleyen hücreler, üretilmesini sağlayan yapı demektir. Rh antijenleri çeşitli gruplara ayrılır. En sık görünen D antijenidir. D antijeni fazla olan kan RH+ olarak adlandırılır. RH – ise D antijeni olmayan kan grubu demektir. Hamilelik esnasında bebeğin kanı anneye gittiğinde yani bebek ile anne kanı temas ettiğinde antijeni olmayan antijeni olana karşı antikor üretir. Çünkü RH- için RH+ kanı içindeki D antijeni tanınmazdır, onun için düşmandır ve vücuttan atılması gerekir. Bu durumda bebekteki kan hücreleri zayıflayıp anemi, sarılık gibi hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Bu durum nikah için çıkarılan sağlık raporunda fark edilmese bile doktorlar, her ihtimale karşı hamilelik anlaşıldığında hem anneden hem de babadan kan alıp kan uyuşmazlığı var mı yok mu bakarlar. Ama siz sağlık raporunuzun güvenliğinden şüphe ediyorsanız doktorunuzdan bunu isteyebilirsiniz.

Kan Uyuşmazlığının Tedavisi Nedir?

Kan uyuşmazlığında tedavi yok ya da kanı uyuşmayan çiftler çocuk sahibi olamaz diye bir şey yoktur. Bu durumla karşı karşıya olan çiftler bazı noktalara dikkat ederek son derece sağlıklı bebekler dünyaya getirebilir.

Öncelikle bu durumu yaşayan her çiftin bebeği de kan uyuşmazlığından kaynaklı hastalık geçirecek diye bir durum söz konusu değil. İşte bu yüzden de kan uyuşmazlığı testi hamilelik esnasında yapılır, yapılmalıdır da. Bunun ne anneye ne de bebeğe bir zararı yoktur. Yapılacak olan teste İndirekt Coombs Testi de denir ve kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Kan uyuşmazlığının en iyi tespit edildiği zaman aralığı 5 ve 7. aylardır. Bazı durumlarda doğumda da anlaşılır. Doktorlar durumu fark eder etmez kan uyuşmazlığı iğnesi tedavi olarak uygulanır. Bu testin diğer adı anti Rh immunoglobulin olarak geçmektedir. Kan uyuşmazlığı iğnesi 7. ayda ve doğumdan 72 saat sonra yapılıyor. Bu iğne, bebeğin D antijenini düşman olarak görmemesini ve vücudunun antikor üretmemesini sağlıyor. Böylece bebeğin kan hücrelerinde de kan uyuşmazlığından kaynaklı herhangi bir azalma yaşanmıyor.

Bu yazımızı faydalı bulduysanız “Yaşa” kategorimizde yer alan diğer içeriklerimize de göz atmanız faydalı olabilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close

Subscribe