Koku Hassasiyeti Neden Olur? Tedavisi nasıldır?

aşırı koku hassasiyeti

“Koku hassasiyeti neden olur?” konusunu ele alacağımız bu yazıda aşırı koku hassasiyeti sorunun nedenleri ve tedavisi üzerine bilgilere yer vereceğiz.

Tıpta hiferozmi rahatsızlığı olarak bilinen aşırı koku hassasiyeti neden olur? sorusuna cevap verirken, koku hassasiyeti hakkında farklı bilgilere de yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Koku alma duyuları normal seyreden kişiler sadece yoğun kokulara karşı hassasiyet gösterirken, koku hassasiyeti olan kişiler ise normal koku alma yeteneğine sahip insanların alamayacağı kokulara dahi hassasiyet gösterebilirler. Gündelik hayatta ter, yağ veya sigara kokusu gibi yoğun kokulara aşırı hassasiyet gösteren kişilerin sosyal yaşamları önemli ölçüde etkilendiği gibi, bazı hastalarda iştah kaybı gibi farklı sorunlarda görülebilmektedir.

Hiferozmi rahatsızlığı bulunan kişilerin yaşamış olduğu bu önemli sorun psikolojik etkilere neden olarak, kişinin sosyal hayattan önemli ölçüde soyutlanmasına neden olabilmektedir. Ancak şunu da hemen belirtmek gerekirse her koku hassasiyeti yaşayan kişi, Hiferozmi hastası değildir. Bazı kişiler bu rahatsızlık dışında da aşırı koku hassasiyetine sahip olabilmektedir.

Kokulara karşı aşırı hassasiyet göstermenin, birçok nedeni bulunmaktadır. Bunlar farklı hastalık ve sorunlar olarak görülebilirken diğer yandan sadece kişinin koku duyusunun aşırı gelişmiş olmasına bağlı olarak da ortaya çıkması mümkündür.

koku hassasiyeti nedenleri

Koku Hassasiyeti Neden Olur? Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

Üst solunum yolu enfeksiyonları, her bireyde olmasa da enfeksiyon geçirenlerin önemli bir kısmında koku alma hassasiyetini artırabilmektedir. Sinüs yollarında yaşanan gelişmelere de bağlı olarak hastanın kokulara karşı hassasiyeti artabilir ve bazı kokulara karşı rahatsızlık duyabilir.

Özellikle normal zamanlarda herkese kötü gelen kokulara karşı hassasiyet artarken, yemek yağı kokularına karşı da hassasiyet göstermeleri ve böylelikle iştah kaybına uğralamaları fazlaca mümkündür.

Sinüs ve Burun Hastalıkları

Üst solunum yolu enfeksiyonları dışında gelişen farklı sinüs ve burun hastalıklarının, koku hassasiyetine neden olma ihtimali yüksektir.

Burundaki havacık kanallarının anormalleşmesi, nefes borusunu akciğerlere bağlayan sinüslerin işlevinde görülen bozukluklar neticesinde ortaya çıkan hastalıklar, hastanın koku hassasiyetinin artmasına sebep olabilmektedir. Burun ve sinüslerde oluşan hastalıkların koku hassasiyeti problemlerinin yarıdan fazlasını oluşturduğu bilinmektedir.

Kafa Travmaları

Kafa bölgesinde darbeye bağlı olarak yaşanan travmalar, nadiren de olsa kişide kokulara karşı daha duyarlı olmaya sebep olmaktadır. Yapılan istatistik çalışmalarına bakıldığında, kafa bölgesinde yaşanan travmaların %5 oranında koku hassasiyetine sebep olduğu görülmektedir.

Sigarayı Bırakmak

Sigara kullanan kişilerin kokulara karşı olan duyarlılığı her geçen gün azalmaktadır. Sigaranın bir anda bırakılması sonucunda, bireyde kokuya karşı ciddi bir hassasiyetin gelişmesi söz konusu olmaktadır. Ancak bu durum, fazla uzun sürmemektedir.

Gebelik

Koku hassasiyeti neden olur? sorusunun bir değer cevabı da gebeliktir. Koku hassasiyeti gebelikte sıklıkla görülmektedir. Hormonlardaki değişimler ile koku duyusu daha fazla harekete geçer ve kişiden kişiye değişmekle birlikte gebelikte anne adayı özellikle yemek kokularına karşı hassaslaşır. Genellikle gebeliğin ilk 3 ayında daha fazla olup bu hassasiyet daha sonra azalabileceği gibi kimi durumlarda ise tüm gebelik boyunca devam edebilir.

aşırı koku hassasiyeti tedavisi

Aşırı Koku Hassasiyeti Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Aşırı koku hassasiyeti tedavisi mümkün olan bir problemdir. Koku hassasiyetinin tedavisinde en önemli unsur kişide duyarlılığa neden olabilecek farklı sağlık problemlerinin tedavisine yöneliktir. Bu rahatsızlıkların tedavi edilmesi durumunda kokulara karşı olan duyarlılık normal seviyelere inebilir veya kişiyi sosyal hayattan kısıtlayıcı olmaktan çıkabilir.

Kimi koku duyarlılıklarında ise, rahatsızlığın kendiliğinden ortadan kalkma ihtimali çok yüksektir. Enfeksiyonların, burun ve sinüs hastalıklarının tedavi edilmesi durumunda, sorunun ortadan kalkması mümkün olacaktır.

Sağlıkla ilgili daha önce paylaştığımız içerikler arasında yer alan “Uykusuzluk sonucu ne olur?” makalemizi de ilgiyle okuyacağınızı düşünüyoruz.

İlgili Yazılar

2 yorum

Merhabalar. Ben 36 yaşındayım. Son bir aydır mükemmel derece yemek yağlarının kokularını almaya başladım. Ve bununla Beraber sadece yemek değil, salatalık, haşlanmış yumurta gibi besinlerde mükemmel derecede rahatsız ediyor. İştahnamın bişey kalmadı. Sulu yemeğe hasret kaldım desem yeridir. Bu hastalığı nasıl yeneceğiz

Cevapla
Yıldırım  -  19 Mart 2021 / 17:04

Mehmet arkadaş ben Busorunla 6.7 yıldır muzdariptim geçenlerde dişim kırıktı Çektirdim bir an farketim ki kokulardan rahatsız olmuyorum parfüm dederjan yemek kokusu vsyr şu an hayat kalitem arti bir an morfınin etkisi sandım bir hafta geçti hayat normal bence diş bu konuda cok büyük etken diş büyümesi nedeniyle sinirlere baskı yapıyor ve Aşırı koku alma reseptörlerini devreye sokuyor

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close

Subscribe