Louis Pasteur ‘ün hayatı ve buluşları

Louis Pasteur

Louis Pasteur buluşlarıyla bilim tarihine adını altın harflerle yazdırmış son derece önemli bir bilim insanıdır. Bu yazımızda Louis Paster’ün hayatı, buluşları ile ilgili detaylı bilgiler yer almaktadır.

Louis Pasteur kimdir?

Louis Pasteur, kimyager ve mikrobiyologdur. Küçük yaşlarda resim alanına ilgisi ile dikkat çeken ünlü kimyager ve biyolog kendisini bu alanda geliştirmiştir. Ressam olması beklenirken Tıp dünyasına katkıları ile adını duyuran Louis Pasteur’ün hayatı ve buluşları yazımızın devamında yer alıyor.

Louis Pasteur’ün Hayatı

Louis Pasteur’ün Hayatı1822 yılında doğan Fransa’da doğan Pasteur, bilim alanında eğitim almaya ve çalışmalar yapmaya başlamadan önce küçük yaşlarında resim kabiliyeti ile dikkat çekmeyi başarmıştır. Bilime olan ilgisi resim sevgisinin önüne geçen Pasteur’ un başarılı resim çalışmaları halen adı verilen enstitüde sergilenmektedir.

1846 yılında École Normale Supérieure Fen Fakültesini başarıyla tamamladıktan sonra Kimya ve Fizik branşlarında doktora derecesi almıştır. Öğrencilik yıllarının bitmesinin hemen ardından kristan yapı ve optik alanlarda çalışmalar yapmıştır. Bu alanlarda yaptığı çalışmalara izomerik yapı çalışmalarını ekleyen Pasteur, başarıları ile dikkat çekmiştir.

Strasburg Fen Fakültesinde yardımcı kimya profesörü olarak görev almaya başladığı yıllarda tanıştığı Marie Laurent ile 1849 yılında evlendikten sonra 1854 yılında Lille Fen Fakültesi’nde kimya profesörü olarak görev yapmaya başlamıştır. Pasteur, fakültelerde eğitim vermek yerine bilimsel çalışmalar yaparak insanlığa katkı sağlamak amacında olduğu için mezun olduğu École Normale Supérieure’ da bir araştırma laboratuvarının kurulmasını isteyerek bu isteğinin gerçekleştirilmesi sonucu laboratuvarın yöneticisi olarak 1871 yılında çalışmaya başlamıştır. Bu laboratuvarda yaptığı çalışmalar; tavuklarda görülen kolera, kuduz, şarbon gibi hastalıklar ve bağışıklık sistemini geliştirmeye yönelik çalışmalar ile aşı çalışmalarını kapsamıştır.

1885 yılında eski bir imparatorluk şatosunu çalışma alanı ve laboratuvar haline getirerek kuduz köpekler ile ilgili çalışmalarını ileri seviyeye taşımıştır. Tıp doktoru unvanı olmayan Pasteur, tıp alanına katkılarını sürdürürken en büyük tepkileri tıp doktorlarından almıştır. Buna rağmen inatla çalışmalarını sürdürmüş ve bakterilerin varlığı ve hastalıklara sebep oldukları konusunda düşüncelerini kanıtlamıştır.

Başarılı çalışmaları ile ünlenen Louis Pasteur’ün hayatı birçok dönüm noktası ile doldur. Bu dönüm noktalarından en büyüğü belki de en acısı 3 çocuğunun küçük yaşlarda ölmesi, bir çocuğunun da Almanya ile yapılan savaşta esir düşerek ağır yaralanmasıdır. Hatta bu durum Pasteur’ün hayatında o kadar acı bir dönüm noktası olmuştur ki kendisine Almanya tarafından verilen ödülü bile geri çevirmiştir. Ünlü kimyager ve biyolog doğduğu Fransa’da, 1895 yılında hayata gözlerini kapamıştır.

Louis Pasteur’ün Buluşları

Louis Pasteur'ün BuluşlarıElde ettiği başarılar ve yaptığı çalışmalar ile insanlık tarihine adını yazdıran Louis Pasteur’ün buluşları biyoloji, mikrobiyoloji, immun sistem ve patoloji alanlarının kuruluşuna sebep olmuştur. Uzun yıllar boyunca kendisine yönelen tepkilere rağmen sürdürdüğü çalışmaları sonucu geliştirdiği aşılar milyonlarca insanın hayatını kurtarmış ve salgınları önlemiştir.

Kuduz Aşısı

İnsanlık tarihi içinde en tehlikeli hastalıklar içinde yer alan ve 1880’li yıllarda bilinmeyen ve tehlikeli bir hastalık olarak ortaya çıkıp Avrupa’yı kasıp kavuran kuduz hastalığını inceleyen ve çalışmalar yapan Pasteur, bu hastalığı incelemeye başladığı ilk anda bakteri değil virüs nedeniyle bu hastalığın oluştuğunu keşfetmiştir. Bakteri ve virüs ’ün anlamlarının veya farklarının bilinmediği ve hatta virüs ve bakterinin tespit edilmesi için hiçbir imkanın olmadığı o dönemde Pasteur, bu konuda çalışmalar yapmış ve 1882 yılında kuduz aşısını bulmuştur.

İpek Böceği Hastalığı

İnsan hayatı yanında , bitki ve hayvanların yaşamlarıyla ilgili yaptığı çalışmalar sonucu bu alanlarda da başarı elde etmiştir. Bitki ve hayvan hastalıkları alanında yaptığı çalışmalardan biri de ipek böceği hastalığının çözümünü bulmasıdır. Bu buluşu Avrupa ekonomisinde pozitif etki yaratmıştır.

Fermantasyon ve Pastörizasyon

Louis Pasteur’ün buluşları arasında fermantasyon ve pastörizasyon alanında yaptığı çalışmalar öne çıkmaktadır. Moleküler asimetri tanımını bulan Pasteur, alkol türleri ile çalışmış ve alkol fermantasyonunu bulmuştur. Fermantasyon işleminin pahalı bir işlem olduğu fark eden ünlü mikrobiyolog ve kimyager fermantasyon işlemini daha ucuza mal edebilmek için yaptığı çalışmalar sonucu laktik asit fermantasyonunu ile sütün şekerlendirilmesini bulmuştur.

Çalıştığı alanlarda buluşlarında sınır tanımayan Pasteur, fermantasyon çalışmaları yaparken oksijenli ve oksijensiz solunum yapan canlılar ayrımına ulaşmış ve bazı canlıların fermantasyonda yer almasının bu işlem sırasında oksijen geçişini sağladığını keşfetmiştir ve bu etkiye “Pastör Etkisi” adını vermiştir.

Helen hayatımızın içinde olan pastörizasyon, Louis Pasteur’ ün buluşudur. 1865 yılında Fransa’da III. Napolyon’un isteği ile yaptığı Fransız şaraplarının kirlenmesini önleme çalışmaları sonucunda kirlenmenin mikrop kaynaklı olduğunu bulan Pasteur, bu yöntem ile şarapların kirlenmesi sorununu ortadan kaldırmıştır. Aynı çalışmaları gemi ticaretinde aylarca bozulmadan kalması için biralar üzerinde devam ettirerek günümüzde raf ömrünü uzatan sistemlerin temelini atmıştır.

Bu içeriğimizin faydalı ve öğretici olduğunu düşünüyorsanız “Öğren” kategorimiz altında yer alan diğer içeriklerimizi de incelemenizi mutlaka öneririz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close

Subscribe