Metallerin Erime Sıcaklıkları

metallerin erime sıcaklıkları

Altın, demir, bakır, gümüş, pirinç, çelik, bakır gibi metallerin erime sıcaklıkları hakkında detaylı bilgiye yazımızda ulaşabilirsiniz.

Elementler kimyasal ve fiziksel özelliklerine göre; metal, ametal ve yarı metal olmak üzere 3 gruba ayrılmaktadır. Ametal, yarı metal ve metallerin erime sıcaklıkları ve kaynama sıcaklıkları birbirlerinden farklıdır.

Elementlerin 17’si ametal, 8’i yarı metal diğerleri ise metaldir. Hidrojen, oksijen, karbon, iyot gibi elementler ametal grubunda iken, bor, silisyum, antimon, germanyum gibi elementler ise yarı metal elementlerdir. Altın, gümüş, demir, pirinç, çelik, bakır gibi elementler ise metal element grubunda yer almaktadır.

Metallerin Özellikleri Nelerdir?

  • Oda sıcaklığında civa haricinde katı halde bulunurlar.
  • Işığı yansıtırlar ve parlaktırlar.
  • İşlenebilir yapıdadırlar. Tel, toz ve levha haline getirilebilirler.
  • İletken yapıları vardır. Isıyı ve elektriği iletebilirler.
  • Kendi aralarında alaşım oluşturabilirler.
  • Erime ve kaynama noktaları oldukça yüksektir.

Metallerin hepsinin erime ve kaynama sıcakları değişkenlik göstermektedir. Dünyada en fazla kullanılan metallerin erime sıcaklıkları aşağıda yer almaktadır:

altının erime sıcaklığı

Altın

Periyodik cetvelde Au sembolüne ve 79 atom numarasına sahip Altın; parlak sarı renkte, asitlere dayanıklı ve saf hali oldukça yumuşak olan bir metaldir. Kaynama noktası 2.700° C, altının erime sıcaklığı ise 1.064° C’dir. M.Ö 4000’li yıllardan beri kullanılan dünyadaki en değerli metal olarak bilinmektedir.

Bakırın erime sıcaklığı

Bakır

Dünyada en fazla kullanılan metallerden biridir. Bakır, periyodik cetvelde 29 atom numarasına sahip ve Cu simgesi ile ifade edilir. Bakırın erime sıcaklığı 1.085° C, kaynama sıcaklığı ise 2.562 °C’dir. Müzik aletleri, inşaat malzemeleri, mutfak gereçleri, takılar, dekorasyon malzemeleri gibi birçok alanda yaygın kullanıma sahiptir.

Demirin erime sıcaklığı

Demir

Demir, yerkabuğunda en fazla bulunan metaldir. Dünya yüzeyinde yaygın olarak bulunur. Atom numarası 26’dır. Simgesi Fe’ dir. Demirin erime sıcaklığı 1535 santigrat derecededir. Bu metal 2861 °C’de ise kaynar.  Gümüşümsü gri renktedir ve işlenmeye son derece elverişlidir. Yaklaşık 5000 yıldır kullanılmaktadır, sağlam ve dayanıklıdır.

Gümüşün erime sıcaklığı

Gümüş

Ag simgesi ve 47 atom numarası ile periyodik cetvelde yer alan Gümüş’ün kaynama sıcaklığı 1950 °C’dir. Gümüşün erime sıcaklığı 961,9 °C’dir. Eski uygarlıklarda para yapımında kullanılan gümüş günümüzde süs, takı ve dekorasyon eşyalarının yapımında kullanılmaktadır.

Çeliğin erime sıcaklığı

Çelik

Çelik bir alaşımdır ve demir elementi ile Karbon’ un bileşiminden oluşur.Çeliğin erime sıcaklığı 1.535ׄ° C’dir. 4000 yıldır bilinen ve kullanılan çelik eski çağlarda silah yapımında kullanılmaktaydı. 1912 yılında Avrupalı çelik üreticileri paslanmaz çelik üretip patentini adlıktan sonra özellikle mutfak gereçlerinde kullanımı yaygın hale gelmiştir. Demirden daha sert ve hafiftir. Çeşitli sentezleme teknikleri ile üretilerek karbon çelikleri, alaşımlı çelikler, paslanmaz çelikler ve takım çelikleri olarak çeşitlendirilmiştir.

pirincin erime sıcaklığı

Pirinç

Pirinç, bakıra çinko katılarak oluşturulan bir alaşımdır. Genellikle sarı renktedir. Kalay, kurşun, nikel, demir, alüminyum gibi elementler, pirinç alaşımında bulunabilir. Kolay işlenebilir olması ile bilinmektedir. Pirincin erime sıcaklığı 900° C ile 950° C arasında oalrak bilinmektedir. Dekoratif eşyalar, armatürler ve silah sanayisinde yoğunlukla kullanılmaktadır.

Bu yazımızda altın, demir, bakır, gümüş, pirinç, çelik, bakır gibi metallerin erime sıcaklığı üzerine detaylı bilgileri sizin paylaştık, bu içeriğimizi faydalı bulduysanız bir diğer Bilim makalemiz olan “Bal neden donar?” yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close

Subscribe