Noel Nedir, Ne Zamandır? Yılbaşından Farkı Nedir?

noel nedir

Noel ve yılbaşı genellikle birbiri ile karıştırılan kutlamalardır. İki kutlama arasında doğru bir ayrım yapabilmek için “Noel nedir, ne zamandır ve yılbaşından farkı nedir?” soruları hakkında bilgi sahibi olmak gereklidir.

Bilgi vermeye başlamadan önce belirtmek isteriz ki yılbaşını kutlayan ama inanışları gereği Noel kutlaması yapmayan birçok ülkenin insanı tarafından karıştırılabilecek bu iki kutlama, aslında birbirlerinden çok farklıdır.

Noel Nedir, Ne Zamandır?

Noel temel olarak Hristiyanlık inancına göre Hz. İsa’nın doğum zamanını kutlamak için oluşturulmuş bir bayramdır. Hristiyanlık inancındaki önemli bayramlardan biri olan bu dini bayram, 24 Aralıkta Noel arifesi olarak başlayıp yılbaşı gününe kadar 8 gün boyunca devam eder. Chrismas adı ile de adlandırılan bu bayramın kutlanma tarihi farklı takvimlere göre değişebilmektedir. Örneğin; Ermeni Kilisesi gibi Ortodoks kiliseleri Jülyen takvimindeki tarihi kabul ederek 6 Ocak’ta Noel kutlarlar. Bu takvime göre 25 Aralık, 6 Ocak tarihine denk gelmektedir.

noel ne zamandır

Yılbaşı Nedir, Ne Zamandır?

Yılbaşı, yeni bir yılın gelişini kutlamak için yapılan bir kutlamadır. Dini bayram anlamı içermemektedir. Tün dünya genelinde yeni bir yılın gelmesinin o ülkeye veya coğrafyaya ait özel şekillerle kutlanması adeta bir gelenek haline gelmiştir. Birçok ülke tarafından kabul edilen ve uygulanan miladi takvime göre yeni yılın ilk günü 1 Ocaktır ve 31 Aralık gecesinden sabaha geçiş saatleri çeşitli etkinlikler ile yeni yılın gelmesi olarak kutlanır.

noelin yılbaşından farkı

Noel’in Yılbaşından Farkı Nedir?

Noel ve yılbaşını tanımlarken belirttiğimiz üzere, Noel ve yılbaşı arasındaki en önemli farklardan biri Noel’in dini anlam içermesi, yılbaşının ise yeni yılın gelişini kutlamak için yapılan ve dini anlam ifade etmeyen bir kutlama olmasıdır.

Noel nedir, ne zamandır sorusuna verdiğimiz ayrıntılı yanıt ile bu konunun oldukça açık bir hale geldiğini düşünüyoruz.

Noel’in yılbaşından diğer bir farkı ise, 8 gün süren bir bayram olmasıdır. Yılbaşı ise sadece 31 aralık gecesi yapılan ve sadece bir gün süren yeni yıl kutlamasıdır. Bunun dışında Noel kutlamalarının şekli, dini bir kutlama olması nedeniyle yılbaşı kutlamasından oldukça farklıdır.

Hristiyan geleneklerine göre; Noel kutlaması için hazırlıklar genellikle bir ay öncesinden başlamaktadır. Geleneksel kutlamaların öne çıktığı yerlerde Advent ismi verilen takvimler hazırlanır. Bu takvimler Noel’e kadar günlerin sayılması için kısa dönemli olarak yapılır ve küçük odacıklardan oluşur. Çok bölmeli kutu şeklinde olan bu özel takvimde 24 kutucuk bulunur ve her bir kutucuğa küçük sürprizler ve hediyeler konulur. Şekerlemeler ise mutlaka bu kutularda yer alır. Bir diğer gelenek de Advent çelenkleri hazırlanmasıdır. Bu çelenklere dört mum konulur ve Noel’e kadar her Pazar günü bir mum yakılır. Noel ağaçları süslenir, kiliselerde, sokaklarda dini bayrama özel ilahiler söylenir.

Noel’de gerçekleştirilen bir başka gelenek ise, 25 Aralık tarihinde öğleden sonra yenen özel yemeklerdir. Bu yemeklere ailelerin akrabaları ve en yakın dostları katılır. Noel kutlayan her ülkeye göre yemek çeşitleri değişmektedir. Genel olarak Hindi kızartması ve sosis mutlaka bu sofralarda bulunur. Yemek sonrası ise çoğunlukla puding dökülmüş kek servis edilir.

Yılbaşı kutlamaları ise genellik bu ritüellerden uzak sayılır. Ana yemek olarak yine Hindi dolması tercih edilir. Bu kutlamaların en eğlenceli anlardan biri de gece saniyesine 10 saniye kala hep bir ağızdan geri sayımların yapılmasıdır. Herhangi bir dayanağı olmasa da toplum tarafından yıla nasıl girilirse yeni yılın tamamen öyle geçeceğine inanılır ve bu sebeple yeni yılın ilk saatlerinde herkesin mutlu olup eğlenmesine önem verilir.

Noel nedir, ne zamandır ve yılbaşından farkı nedir sorularına yanıt vererek ülkemizde az bilinen bir konuya açıklık getirdiğimizi ve aklınızdaki birçok soru işaretini giderdiğimizi düşünüyoruz.

Bu yazımızın ardından “Öğren” kategorimiz altında yayınlanan diğer içeriklerimizi de okumak isteyebileceğinizi düşünüyoruz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close

Subscribe