Öğrenme ve derin öğrenme nedir, nasıl gerçekleşir? 

öğrenme nedir

Öğrenme, derin öğrenme ve hayat boyu öğrenme… Bu yazımızda isimleri benzerlik gösterse de birbirinden tamamen ayrı iki kavramı masaya yatıracağız.

Hayat boyu öğrenme üzerine

Öğrenme, tekrarlar ve yaşantılar boyunca bireylerin davranışlarında meydana gelen kalıcı değişimlerdir. Hayat boyu öğrenme terminolojisinin çıkış noktası ise bir bireyin hayatı boyunca yaşadığı deneyimler ve bu deneyimler sonucu geliştirdiği davranışlardır.

Birey olarak yaşantımızdaki her olay karşısında tepki oluştururuz. Bazı durumlarda geliştirdiğimiz tepkiler yanlış olurken bazılarında ise doğru olur. Yanlış olan tepkilerimizin yerine yenilerini koymamız, her karşılaştığımız sorunu gidermek için çözüm üretmeye çalışmamız, öğrenme süreçlerinin bir parçasıdır.

Edindiğimiz her bilgiyi öğrenilmiş olarak kabul etmemiz doğru bir tanımlama olmaz. Bir bilgi veya becerinin kazanılmasının tam olarak öğrenme olarak adlandırılabilmesi için, o bilgi ve becerinin hayatımızda bir değişiklik yapması gereklidir. Kuram bilimcilerden bazılarına göre bu kavram nörofizyolojiktir. Bu kurama göre bahsi geçen durum fizyolojik bir olaydır. Davranış kuramını savunan kuram bilimciler ise, öğrenmenin davranışlar ile ilgili olduğunu, pekiştirme ile davranış modellerinin oluşup geliştiğini savunurlar. Bilişsel kuram bilimciler için ise bireyin çevresinde olanlara anlam kazandırması sürecini ifade etmektedir.

Tüm bu bilgiler ışığında öğrenme nedir? sorusuna verilebilecek en iyi yanıt; yaşayarak, okuyarak, gözlem yaparak kişilerin kendi yaşamlarından elde ettikleri veya çevrelerindeki kişilerden veya olaylardan aldıkları bilgileri ve duyguları davranış ve fikirlerine yansıtarak hayatlarında kalıcı değişiklikler oluşturmaları olmaktadır.

Öğrenmenin Özellikleri Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz tanımdan yola çıkarak öğrenmenin özellikleri aşağıdaki şekilde maddelenmiştir.

  • Davranışlarda gözlenebilecek değişimler olmalıdır
  • Davranıştaki değişim uzun süreli olmalıdır.
  • Fiziksel rahatsızlıklar etkisi ile geçici davranış değişimleri öğrenme olarak nitelendirilmemelidir.
  • Davranış değişimleri sadece büyüme süreci sonucu olmamalıdır.

derin öğrenme

“Derin Öğrenme” Ne Demektir?

Bu ifade yapay zeka uygulamalarının hayatımıza girmesiyle birlikte kullanılmaya başlanmıştır. Derin yapılandırılmış olarak da ifade edilen derin öğrenme, makineyle / makine öğrenmesi yöntemi olarak tanımlanır. Doğal dil işlemeden görüntü işlemeye, medikal alanlardaki uygulamalardan aktivite tanımlamalarına kadar kullanılan derin öğrenme (deep learning) grafik işlemci üniteler ile yapılmaktadır.

Büyük bütçelerle yatırım yapılan deep learning çalışmaları tüm dünyada 2000’li yıllardan sonra hız kanamıştır. GPU’ların derin öğrenmede kullanılması büyük web şirketleri ve dev sosyal medya şirketleri ile başlamıştır. Deep learning uygulamalarının oluşturulmasında büyük verilerin aktarılması konusunda kolaylık sağlayan GPU’ların kullanılması multimedya içeriklerinin, uzun süreli konferansların, konuşmaların daha hızlı olarak yazıya geçirilmesine olanak tanımıştır.

Yapay zeka alanındaki önemli çalışmalardan biri olan derin öğrenme; yapay sinir ağlarının, insanın tecrübelerinden öğrendiklerine benzer şekilde öğrenmesini sağlamaktadır. Bu süreçte sonucu iyileştirmek için çeşitli değişiklikler yapabilir.

Deep learning tanımını örnekler ile incelemek anlamı ve işleyişi hakkında daha kolay bilgi almayı sağlayacaktır.

Cep telefonları derin öğrenme kullanılan cihazlara örnek olarak verilebilir. Cihazınız ister Android ister İOS olsun, bu cihazlarda kullanılan Siri, Cortana gibi sanal yardımcılar kullanıcı ile etkileşim kurup, kullanıcının ne demek istediğini anlarken  bu teknolojiden faydalanırlar. Aşina olduğumuz örnekler vermeye devam edersek; hemen her gün kullandığımız araçlarımızın birçoğu deep learning  kullanmaktadır. Örneğin; aracımızda sürücüsüz kontrol varsa aracın yolu anlaması, yol işaretlerinin gereklerini yerine getirmesi bahsettiğimiz uygulama algoritmalarının kullanımı ile gerçekleşmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close

Subscribe