Para Çiçeği (Mücevher Çiçeği) Bakımı ve Çeşitleri

Para çiçeği bakımı nasıl olmalıdır? Ne işe yarar, anlamı ve çeşitleri nelerdir? Mücevher çiçeği olarak da bilinen bitki çiçek açar mı?

Para çiçeği yaygın olarak Crassula ismiyle de anılır. Crassula çiçeğine para çiçeğinin yanı sıra mücevher çiçeği de denilmektedir. Bu çiçeğin 3 ay süreden fazla evde hayatta kalabilmeyi başarırsa yetiştiği evdeki bireylere para ve şans getireceği düşünülür. Bu nedenle çiçeğinize iyi ve düzenli bakmanız önerilir ki size inanıldığı gibi para ve şans getirsin.

Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bu bitki doğrudan güneş ışığı istemez, diğer ışıklardan da yararlanabilir.  Kış ya da yaz ayı fark etmeksizin ev içinde bakımı yapılabilir.   Zamanla toprağındaki vitaminleri ve mineralleri bünyesine alan bitkiye yılda en az bir ya da iki kere vitamin ve mineral desteği sağlanması gerekir. Toprağı değiştirilmemelidir.  Çünkü bu tür bitkiler yeni toprağa adapte olmakta zorluk çeken bir türdür ve onu yenilemek isterken kurutmanız muhtemeldir.

Sulaması ne kadar yapılmalıdır?

Para çiçeği haftada 1 kere sulanmalıdır, fazla su onu öldürür. Bu yüzden en doğru sulama süresi haftada bir olandır. Fakat siz çok sıcak bir yerde yaşıyorsanız bitki dibi kuruyabilir. Bu durumda ekstra suya gerek kalır ve bu sebeple üç günde bir bitki toprağının nemli olup olmadığına bakılmalıdır. Crassula çiçeğini sularken saksının üst yüzeyi tamamen ıslanacak şekilde sulanmasına özen gösterilmelidir. Yani toprakta susuz alan kalmamalıdır.

para çiçeği bakımı

Nasıl bir ortama ihtiyaç duyar?

Bulunduğu ortamın sıcaklığı bu çiçek için önem arz eder ve minimum 15, maximum 35 derece para çiçeği yani crassula için idealdir. Eğer para çiçeğini balkonda tutuyorsanız kış aylarında evin içine almanız gerekmektedir. Zira bu çiçek kış şartlarına uyum sağlayamaz ve ölür, soğuğa karşı dirençsizdir. Ayrıca para çiçeği ani sıcaklık değişimlerinde de hemen zarar görür.  Bu yüzden balkondan eve yahut evden balkona alırken dikkat etmekte fayda vardır.

Para çiçeği ne zaman çiçek açar?

Crassula Ovata yani mücevher çiçeğinin, çiçek açması için aydınlık bir ortamda bulunması gerekir bu aydınlık yapay ya da doğal olabilir. Bu bitkinin çiçek açması için en az üç, dört yaşında olması gerekir. Bu bitki bahar ve yaz aylarında çiçek açmaya başlar. Açan bu çiçekler yıldız şeklinde olur ve genellikle beyaz ya da pembe renklerindedir. Para çiçeği bakımında saksı da önemli rol oynar. Bu anlamda derin saksıların tercih edilmesi daha iyi olur. Bu sayede bitki topraktan daha çok vitamin alabilir ve köklerini daha rahat toprağa bırakabilir. Ayrıca derin saksı sayesinde bu bitki su ihtiyacını daha uzun süreliğine karşılar. Bu şartları sağladığınız zaman para çiçeğiniz sağlıkla büyüyecektir.

para çiçeği çeşitleri

Para Çiçeği Çeşitleri Nelerdir?

Birçok çeşidi bulunan para çiçeklerinin en çok bilinenleri şunlardır:

  • Krassula,
  • Para ağacı,
  • Çiçekli para ağacı
  • Yeşim bitkisi
  • Kamp ateşi
  • Ovata

Çiçek ve bitki bakımları üzerine daha fazla bilgi almak için Antoryum bitkisi üzerine hazırladığımız içeriği de incelemenizi öneririz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close

Subscribe