Paşa Kılıcı Bitkisi Bakımı ve Özellikleri     

Paşa Kılıcı Bitkisi

Halk arasında “Peygamber Kılıcı” ve “Kılıç Çiçeği” olarak da anılan Paşa Kılıcı bitkisi bakımı kolaylık açısından orta seviyede olan, konumlandığı alana estetik bir görüntü katan salon bitkileri arasındadır.

Paşa Kılıcı Bitkisi Özellikleri

Kısaca Paşa Kılıcı bitkisi özellikleri aşağıda yer almaktadır:

  • Dayanıklı yapıya sahip olması nedeniyle, aşırı soğuk havalar haricinde genel hava şartlarına karşı dirençlidir.
  • Karanlık ortamları sevmeyen bir bitkidir.
  • Paşa Kılıcı bitkisinin bulunduğu ortamın sık aralıklar ile havalandırılması gelişimine katkı sağlar.
  • Hava deliği bol olan saksılarda daha rahat gelişim gösterir.
  • Hava geçirgenliği yüksek humuslu toprakları sevmesi, peygamber kılıcı bitkisi özellikleri arasındadır.
  • Besin ve suyu depolama özelliğinin olması nedeniyle, sıklıkla sulanmak istemez.

paşa kılıcı bitkisi bakımı

Paşa Kılıcı Bitkisi Bakımı

Bu bitkinin bakımı belli başlı kriterlere dikkat edildiğinde oldukça kolay sayılabilir. Kılıç çiçeği bakımı yapılırken en fazla dikkat edilmesi gereken noktalardan bir de bitkinin çok sık sulanmamasıdır. Toprağın yarıdan fazlasının kuruması durumunda hafif şekilde sulamak, daha faydalı olacaktır. Bitkinin aşırı sulanması, köklerinin daha hızlı çürümesine neden olmaktadır.

İki yıl boyunca toprak değişimi yapılmamış ise, toprağa besin verilmesi gerekir. Bitkinin toprağının her yıl düzenli şekilde değiştirilmesi durumunda, besin ihtiyacı bulunmamaktadır. Bitkinin en iyi şekilde yetişebilmesi için ortam sıcaklığı 12 ile 30 derece arasında olmalıdır.

Bitkinin bulunduğu ortamın havadar olması veya sıklıkla havalandırılması, yaprakların daha dik ve canlı görünmesi için önemlidir. Bulunduğu yerin aydınlık olması rahat gelişim açısından önemli olsa da karanlık ortamlarda da fazla sorun yaşamadan yetişebilmektedir.

Kılıç Çiçeği Nasıl Çoğalır?

Özellikle ikinci seneden sonra fazlaca kök sürgünü atan bitki, bu sürgünlerin aynı saksıda büyümesi veya başka saksıya alınmasıyla çoğaltılabilir. Bitkinin yaprak çeliği yöntemiyle çoğalması da mümkündür. Sağlam ve taze bir yapraktan alınan bir çeliğin başka bir saksıya kesim yerinden dikilerek, bitkinin çoğaltılması mümkündür.

Paşa Kılıcı Bitkisi Çiçek Açar mı?

Bu bitkiyle ilgili en çok merak edilen detaylardan biri de çiçek açıp açmadığıdır. Bazı salon bitkilerinin aksine, paşa kılıcı çiçeği her sene beyaz ve küçük çiçekler verir. Çiçek açtığında etrafına güzel bir koku yayan bitkinin çiçekleri fazla hassas olmadığından, basit darbeler sonucu dökülmezler.

Bu yazımızı başarılı bulduysanız Begonya çiçeği üzerine hazırladığımız içeriği de oldukça faydalı bulacağınızı düşünüyor ve öneriyoruz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close

Subscribe