Priv hesap nedir? Prive ne demek ve neyin kısaltması?

priv hesap ne demek

Priv ya da prive instagramın yayıngınlaşmasıyla birlikte popüler hale gelmiş bir terimdir. Bu yazımızda “priv ne demek, priv hesap nedir, ne işe yarar ve neyin kısaltması” sorularını yanıtladık.

Priv Ne Demek?

Bu terime kelime anlamı olarak baktığımızda “Kişisel, özel ve halka kapalı” anlamlarını taşımaktadır. Instagram’da herkese açık olmayan ve sadece ekli kişilerin paylaşılan içerik türlerini görebildiği seçenek için kullanılmaktadır.

Neyin Kısaltması?

Kullanılan bu terim Türkçe düşünüldüğünde tek başına anlamsız bir kelime gibi gelebilir. Bu yüzden birçok kişi neyin kısaltması olduğunu ve ne anlama geldiğini merak etmektedir. İngilizce’ de ise “Private” yani özel sözcüğünün kısaltılması olarak kullanılmaktadır.

Priv Hesap Nedir?

Priv hesap nedir? sorusunu basit bir şekilde cevaplandırabiliriz. Daha çok popüler sosyal medya sitelerinden biri olan Instagram’a özel hesap terimlerinden biri olan Priv hesap, kişisel ve özel hesaptır. Yani bu hesaptan paylaşılan fotoğraflar sadece hesap sahibinin kabul ettiği kişiler tarafından görülebilir.

Bu özellik Instagram’a sonradan eklenmiş ya da ek uygulama aracılığıyla eklenen özel bir özellik değildir. Uygulamanın genel yapısı içinde bulunmaktadır ve arzu eden herkes tarafından tercih edilebilmektedir.

Kullanıcıların ikinci ve özel hesaplarını ifade eden terimlerden biri olan Priv hesap, bazı kullanıcılar için ayrı bir öneme sahiptir. Priv hesap herkes tarafından kullanılabilen bir özelliktir. Özellikle takipçi kitlesi fazla olan hesapların başında gelen ünlü isimler için bu hesap modelini sıklıkla tercih eder. Bu tür hesaplar Instagram’ı daha kişiselleştirmek ve özel hale getirmek için kullanılan ikincil bir hesap olarak öne çıkmaktadır.

Normal sosyal medya kullanıcılarının hesaplarını sadece tanıdık kişilere açması yani tanımadıkları kişilerden paylaşımlarını ve hesaplarını mümkün olduğunca gizlemeleri de Priv hesabı ifade eden bir durumdur. Tanınmış bir isim olmasanız da veya ikinci bir hesabınız bulunmasa da paylaşımlarınızı takipçileriniz dışındaki kişilerin görmesini önlemek amacıyla hesabınızı gizlemeniz, Priv hesap kullanımı olarak kabul edilmektedir.

Ne İşe Yarar?

Genel anlamda ikinci ve özel bir hesap olması nedeniyle, ünlülerin kendilerine has bir hesap oluşturmalarına imkân veren bir uygulamadır. Bilindiği üzere ünlüler dünyasında hayran kitlesiyle sosyal medya siteleri üzerinden etkileşimde olmak, yaptıkları işin geleceği açısından oldukça büyük bir önem taşır. Ancak bu kişilerin hayran kitlesi ile yakın arkadaş ve tanıdık çevrelerinin sosyal medya üzerindeki tek hesap içinde bir arada olması, bazı sorunları da beraberinde getirecektir. Bu sorunların önlenmesi ve yakın çevrelerinin ayrı bir hesapta tutulabilmesi için, Priv hesap modeli daha uygun görülmektedir.

Yani bireyler kullanmış oldukları Priv hesap ile daha çok aile ve yakın çevresi ile sosyal medya üzerinde etkileşimde olurken, yine ünlüler üzerinden konuyu değerlendirecek olursak diğer hesaplarını da hayran kitlesi ve genel kitleyle etkileşim için kullanabilirler.

Hayran kitlesi ve genel kitle için kullanılan birçok ünlünün sosyal medya hesabı, doğrudan tanınmış kişilerin bizzat kendileri tarafından değil sosyal medya hesap yöneticileri tarafından daha sık kullanılmaktadır.

priv hesap açmak

Instagram’ da Priv Hesap Nasıl Açılır?

Profilinize giderek profil simgesini tıklayınız. Karşınızda gelen ekrandan ayarlar kısmını açınız. Ayarlar kısmı profili düzenle seçeneğinin hemen yanında bulunan dişli simgesi ya da üç nokta işaretidir. Ayarlar seçeneğini açtıktan sonra “Gizlilik ve güvenlik” yazan sekmeyi seçin ardından hesap gizliliği yazan seçeneği seçin ve özel hesap seçeneğini açık hale getirin. İşte hepsi bu kadar!

Bu yazıyı faydalı bulduysanız “Instagram hesabının sahte olduğu nasıl anlaşılır?” yazımızı da çok beğeneceğinize eminiz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close

Subscribe