Pusula nedir, nasıl kullanılır?

pusula ne demek

Pusula nedir, tarihçesi ve kullanımı nasıldır? Ne gibi çeşitleri bulunur? Askeri pusula kullanımı üzerine bilgileri bu yazımızda sizler için paylaştık.

Pusula ne demek?

Öncelikle pusula nedir, ne demek sorusuna yanıt vererek başlayalım. Pusula; Manyetik, Dümenci, Filika, Cayro, Aynalı, Asma, Kerteriz ve Askeri Pusula gibi çeşitleri olan ve dünyanın manyetik alanına göre içerisinde bulunan yön ibresinin daima sabit kalmasıyla yön gösteren bir cihazdır.

Pusulanın yön göstermeye yarayan ve dünyanın manyetik alanına göre daima o yönü gösterip sabit duran iğnesinin adı manyetik iğnedir. Pusula iğnesi dünyanın manyetik alanı nedeniyle nerede olursanız olun hep kuzeyi işaret etmektedir.

Pusulalar; denizciler, sivil havacılar, kara, deniz ve hava kuvvetleri askerleri, mimarlar, harita ve kadastro teknisyenleri, izciler, outdoor sporları yapanlar, dağcılar, yat sporu ile ilgilenen kişiler tarafından kullanılmaktadır.

Pusulanın Kısa Tarihçesi

Pusula ilk olarak Çin denizcileri tarafından 1. yüzyılda keşfedilmiştir. Mıknatıs taşını suya koyduklarında taşın kuzey yönünü gösterdiğini keşfetmeleri ile denizcilere yön tayininde günümüze kadar rehber olacak pusula icat edilmiştir. O yıllarda kullanılan pusulalar sadece mıknatıs taşı olarak kullanılmaktaydı. Pusulanın icadının Avrupa’ya yayılması ise ancak 12. yüzyılda gerçekleşmiştir. 1269 yılda ise Pierre De Maricourt tarafından pusulanın günümüzdekine benzer ana hatları oluşturulmuş ve kapalı bir kutu içine sabitlenerek kullanılmaya başlanmıştır.

pusula nasıl kullanilirPusula Nasıl Kullanılır?

Pusulayı doğru olarak kullanabilmek içim temel düzenini anlamak önem taşır. Pusula ne çeşit olursa olsun temelinde dünyanın manyetik alanına yönelen manyetik iğnesi vardır. Pusulalar düz bir zemine yerleştirilmelidir veya elinizde düz bir konumda durmalıdır ve yere paralel olacak şekilde yatay tutulmalıdır. Eğer harita üzerinden bir çalışma yapılacaksa pusula harita üzerinde düz bir konuma yerleştirilmelidir. Pusulanın yönlendirmek oku manyetik okla aynı hizada olmalıdır ve her ikisi de kuzeyi gösterene kadar derece kadranı döndürülmelidir. Hareket yönü kuzey ve batı arasındaysa baktığınız yön kuzeybatıdır. Pusula üzerindeki derece işaretleri ise daha doğru bir yön okumayı sağlar. Hareket yönü oku derece kadranıyla örneğin 24 derecede kesişiyorsa 24 derece kuzeybatı yönünde duruyorsunuz demektir.

Pusula kullanırken dikkat edilmesi gereken nokta; pusulayı kullanacağımız zaman çevresinde metal saatler, cep telefonları, metal takılar, televizyon gibi pusulanın manyetik alan etkisini farklılaştırabilecek manyetik alan yayan aletlerin bulunmaması gerektiğidir.

Cep Telefonunda Pusula Nasıl Kullanılır?

Android veya iOS cihazlarınızda kullanılmak üzere birçok pusula uygulaması bulunmaktadır. Cep telefonunda pusula uygulamaları da klasik pusulalarda olduğu gibi dünyanın çekim alanından faydalanır ve kuzeyi gösterirler.

Askeri Pusula Nasıl Kullanılır?

Askeri pusula harita üzerinde detaylı şekilde yön bulma ölçümlerinin yapılabilmesi için özel olarak tasarlanmış pusulalardır. Metal gövdeye sahip askeri pusula dayanıklı ve uzun süre kullanılabilecek ve olası tüm kötü şartlara dayanabilecek şekilde üretilirler. Hatasız hesaplama yapabilmek için üretilen bu pusulalar genellikle katlanabilir, kapaklı ve tek elle tutulabilecek şekilde yapılmışlardır. Askeri pusulaların kullanımında hesaplama bilgisi ve harita kullanma uzmanlığı gerekir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close

Subscribe