Siyah Zeytinin Yumuşamaması İçin Neler Yapılır?

Siyah Zeytinin Yumuşamaması İçin Neler Yapılır

Lezzetli ve sağlıklı kahvaltılık besinler arasında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en fazla tüketilen gıdalardan biri olan siyah zeytinin yumuşamaması için neler yapılır?. Bu sorunun cevabı, siyah zeytin ile ilgili en fazla karşılaşılan yumuşama sorununa çözüm arayanlar tarafından sıklıkla merak edilmektedir.

Zeytinlerde görülen önemli bozulmalardan biri olan yumuşama zeytinin tadında ciddi değişikliklere ve acıma gibi sorunlara neden olabilir. Kahvaltılarda zengin bir görsellik sunan zeytinin, bu yumuşamanın ardından daha hızlı bozulduğu bilinmektedir.

Siyah Zeytinin Yumuşamaması İçin Yapılması Gerekenler

Zeytinin yumuşamaması için tuzunun az olmaması ve fazla yıkanmaması önemlidir. Uzun süre salamura yüzeyinde kefekenin bırakılmasıyla oluşan yumuşama, asit miktarındaki düşüş sebebiyle de oluşmaktadır.

Salamurada zeytinin asit ve tuz miktarının kontrol edilerek gerektiğinde takviye yapılması ve uzun süreli salamurada bekletilmemesi gerekir.

Siyah Zeytinde Görülen Diğer Sorunlar ve Nedenleri

siyah zeytin yumuşamasıZar Oluşumu

Zeytinlerde görülen sorunlardan biri olan zar oluşumu, zeytin yüzeyinde daha çok beyaz renkte ve içinde küf birikmiş şekilde ortaya çıkar. Zar oluşumu genellikle zeytinin konulduğu kabın ağzının açıkta bırakılmasından oluştuğu için, zeytinin konulduğu kabın ağzının kapatılması bu sorunun önlenmesinde önemli rol oynar.

Sünme

Daha çok yaz aylarında asit ve tuz miktarının az olmasına bağlı olarak görülen sünme, toprak üstünde ve sıcak depolarda yer alan salamura tanklarında daha yaygın görülür. Sünme sorununu anlamak için tankın içerisine bakılması yeterlidir. El ile yapılan kontrollerde ise salamuranın parmak uçlarında uzaması, sünme probleminin olduğunu göstermektedir.

Asit Kokması Sorunu

Salamura yüzeyinde görülen bakterilerin neden olduğu asit kokması, zeytinin tamamen yenilemeyecek hale gelmesine neden olan sorunlardan biridir. Asidin kokması zeytinin tadı ve kokusunda önemli değişikliklere sebep olarak, yenilemeyecek hale gelmesine neden olabilmektedir.

Siyah Zeytin Nasıl Yapılır?

Kısaca siyah zeytinin yapımına da değinerek, doğal bir şekilde evinizde nasıl zeytin yapabileceğiniz hakkında bilgi verelim.

Dalında olgunlaşarak rengi koyulaşmaya başlayan yağlanmış zeytinler toplanarak, iyice temizlenir. Temizleme esnasında yapraklar ve saplar ayrıştırılıp, yumuşak ve ezik olanları atılır.

4 kilo zeytin hazırlamak için 5 litrelik veya biraz daha büyük bir su bidonu kullanılması idealdir. Ağız kısmı dar bir su bidonu içerisine temizlediğiniz zeytinleri doldurduktan sonra, içerisine 1 çay bardağı kadar kaya tuzu ve yine 1 çay bardağı miktarınca sirke ekleyin. Su bidonunun içerisine limon dilimleri ve 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağı eklemenizde, zeytinin daha çabuk ve lezzetli olmasına yardımcı olacaktır.

Malzemeleri ekledikten sonra su bidonunun ağzını iyice kapatarak, yan yatırdıktan sonra tüm malzeme karışıp tuz eriyinceye kadar sallayın. Sallama işlemi, zeytin yenecek düzeye gelene kadar birkaç günde tekrarlanmalıdır.

Siyah zeytinin yukarıdaki tarife uyularak yapılması halinde yenilecek seviyeye gelmesi, yaklaşık 2 ile 2,5 ayı bulmaktadır. Başlangıçta yeşilimsi renkte taneler olsa da zaman içerisinde bu tanelerde siyahlaşacaktır.

Bu yazımızı faydalı bulduysanız “Bal neden donar?” adlı içeriğimizi de mutlaka değerlendirmenizi öneririz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close

Subscribe