Tesbih Çiçeği Bakımı ve Modelleri Hakkında 4 Bilgi

tesbih çiçeği

Peyzaj çalışmalarında kapatıcı bitki olarak tercih edilen Teshih Çiçeği ya da tesbih çiçeği, evde çiçek bakımını sevenler tarafından hem görünümü hem de güzel ve yoğun kokusu nedeniyle çok tercih edilmektedir.  “Tespih Çiçeği Bakımı ve Modelleri Hakkında 4 Bilgi” başlıklı bu yazımızda gelin bu güzel bitkinin özelliklerini hep beraber inceleyelim.

Tesbih Çiçeği Hakkında Genel Bilgiler

Tespih Çiçeği Latince adı ile “Senecio Rowleyanusum”, papatyagiller familyasından olan çok yıllık, otsu özelliklere sahip bir süs bitkisidir. Ülkemizde inci tanesi, boncuk dizisi gibi adlarla da bilinmektedir. Bitkinin ana vatanı Güney Afrika’dır. Boyu 1 metreye ulaşabilmektedir. Yatay olarak uzar. Çiçekleri genellikle beyaz renktir ve güzel bir kokuya sahiptir.

tespih çiçeği bakımı

Tespih Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Tespih çiçeği bakımı kolay olan bitkilerdendir. Bir sukulent olan tespih çiçeği ılıman iklim bitkisidir, yarı gölge ve havadar yerlerde sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürür. Fazla güneş, yapraklarının zarar görmesine neden olur. Kumlu geçirgen topraklar bitkinin sağlıklı gelişiminde etkilidir. Toprağı kurudukça sulanmalıdır. Çok fazla su verilmesi bitkinin çürümesine neden olur. Eğer bitkinin yaprak kısımlarında buruşma gözleniyorsa, az sulanıyor demektir. Eğer yaprak kısımlarında sararma görülüyorsa, fazla sulandığı için kökler çürümeye başlamış demektir.

Tespih Çiçeği İçin Uygun Saksı Türleri Hangileridir?

Büyüme şekli yerde sürünen ve yatay şekilde olduğu için özellikle asma saksılarda bakılması daha uygundur. Dalları ve gövdesi fazla uzadığında budanmalıdır. Kaya bahçelerinde örtücü bitki olarak peyzaj tasarımlarında sıklıkla kullanılır.

Tespih Çiçeği Üretimi Nasıl Yapılır?

Tespih Çiçeği çoğaltılmak istendiğinde bitkinin uç kısımlarından alınan çelikler kısa zamanda köklenecektir. Çelikleri kestikten sonra hemen toprağa ekebilirsiniz. Özel bir köklendirme işlemi yapmaya gerek yoktur. Bu bitkiyi çeliklerden köklendirmenin diğer bir yolu da suda köklendirme yapmaktır. Kestiğiniz dalı suya koyup 3 hafta beklerseniz köklendiğini görebilirsiniz. Bu bitki tohumdan da üretilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close

Subscribe