Türkiye’nin En Yüksek 10 Dağı – Yurdumuzun Dağları

türkiye'nin en yüksek 10 dağı

Türkiye, coğrafi yapısı gereği doğudan batıya, kuzeyden güneye uzanan dağlara sahiptir. Kuzey bölgelerden güneye doğru uzanan dağlar sıra dağlar olup, doğudan batıya olan dağlar genellikle daha yüksek ve birbirine yakın olarak konumlanmış dağlardır. Coğrafyamızdaki dağlık yapıyı daha iyi tanıyabilmek için Türkiye’nin en yüksek 10 dağı hakkındaki makalemizi hazırladık.

Ayrıntılarıyla Türkiye’nin En Yüksek 10 Dağı

Yurdumuzun en büyük dağları üzerine hazırladığımız araştırmamızda başlıklar halinde sıraladığımız dağların coğrafi özelliklerine de yer verdik.

yurdumuzun en büyük dağları - Ağrı

Ağrı Dağı

Türkiye’nin en yüksek dağı 5.137 metre yüksekliği bulunan Ağrı Dağı’dır. Türkiye’nin en fazla bilinen dağı olan Ağrı Dağı, volkanik oluşumla meydana gelmiş bir dağdır. En büyük buzullara sahip olan dağ, İran ve Ermenistan sınırına yaklaşık olarak 40 km mesafede yer alır. İki zirveden oluşur, bunlardan ilki olan Atatürk Zirvesi, 5.137 metrelik yüksekliğe sahiptir. İkinci zirve ise İnönü Zirvesi’dir ve yüksekliği 3.898 metredir.

Ağrı Dağı’nın özelliklerine bakıldığında; 4000 metrelik yüksekliğe kadar bazalt, daha yüksek kısımlarında ise andezit lavlardan oluşan yapı görülmektedir. Türkiye’nin en yüksek zirveli dağı olan Ağrı Dağı, 10 km2’lik buz oluşumuna sahip olması nedeniyle bu açıdan da Türkiye’nin en büyük buzul yapısına sahip dağı olarak bilinmektedir. Dağa ilk tırmanış 1829 yılında Prof. Dr. Friedrich Parrot tarafından yapılmıştır. İlk solo tırmanış ise 1970 yılında Dr. Bozkurt Ergör tarafından gerçekleştirilmiştir.

cilo dağı

Cilo Dağı

Hakkari’de bulunan ve 4134 metre yüksekliğe sahip olan Cilo Dağı, Türkiye’nin en yüksek 10 dağı sıralamasında 2. sırada yer alır. Zirvesi her mevsimde karla kaplı olan Cilo dağı tektonik bir dağdır. En yüksek zirveleri 4135 metre ile Ulu doruk, 4060 metre ile Suppa Durek, 3700 metre ile Köşedireği Dağı, 3500 metreyle Kisara Dağı, 3850 metrelik Maunseli Sivrisi ve 3650 metrelik Gelyona Tepesi’dir.

En yüksek zirve olan Uludoruk Zirvesi’ne ilk tırmanış 1931 yılında Ludwig Sperlich ve Ludwig Krenek tarafından yapılmıştır.

türkiye'nin en yüksek dağları

Türkiye’nin En Yüksek 10 Dağı: Süphan Dağı

Doğu Anadolu bölgesi dağlarından biri olan Süphan Dağı, Türkiye’deki en yüksek 3. dağdır. M.Ö 8050 yılından son kez lav püskürten dağ, sönmüş bir yanardağdır. Yüksekliği nedeniyle tırmanışlarda genellikle güney ve doğu yamaçlarından tırmanış gerçekleştirilmektedir. Dağın en üst kısımlarında 1 km uzunluğunda lavlardan oluşan tümsek şeklinde bir oluşum vardır. Efsaneleri ile de ünlü olan ve Ağrı dağı gibi dünyaca bilinen Süphan Dağı, tırmanışlarda dağcılara birbirinden hayran olunası Van Gölü manzaraları sunar.

kaçkar dağı

Kaçkar Dağı

Kaçkar Dağı aynı adlı dağ dizisinin Doğu Karadeniz’de yer alan en yüksek doruk kısmıdır. Türkiye’nin en yüksek 10 dağı arasında 4. Sırada yer alan dağ, 3.937 metrelik zirveye sahiptir. Dağın büyük kısmı Rize il sınırları içinde yer alsa da zirvesi Artvin’de yer alır. Dağın kuzey yamaçlarından akarsular iner ve Büyükdere’yi oluşturarak Karadeniz’e dökülmektedir.

Dağda volkanik katmanlar görülmektedir. Kayaç yapısına sıklıkla rastlanır. En yüksek kısımlarında kuzeye doğru buzul dilimleri uzanır. Dağın, 2100 metrelik kısmına kadar göknar ve ladin ormanları yoğun olarak görülür. Dağcılar için birçok tırmanış ve kampçılar için kamp rotalarına sahip olan dağın en fazla sevilen tırmanış noktaları klasik rota olarak bilinen Heveg Köyü’nden başlayıp Olgunlar Yaylası, Nasdaf Yaylası, Dilberdüzü Kamp Alanı ve Kaçkar Zirvesi’ne uzanan rota ve Doğu sırtından yapılan tırmanıştır. Bunun dışında zirveye tırmanışta buzul rotaları da bulunmaktadır.

Erciyes Dağı - Türkiye'nin en yüksek 10 dağı

Erciyes Dağı

Çeşitli jeolojik araştırmalara göre yaklaşık olarak 1 milyon yaşında olan Erciyes Dağı, sönmüş bir volkanik dağdır. Kayseri’nin 25 km güneyinde yer alır. 3917 metre yüksekliğe sahiptir. İç Anadolu bölgesindeki en yüksek dağdır. Toros Dağlarının uzantısı olan Erciyes Dağı Avrasya’daki Alp kuşağı dağlarındandır. Kayak turizmi için hem Türkiye’nin hem de dünyanın en bilinen dağlarından biridir. Bu bölgede yer alan turistik tesisler ülkemizin ekonomisine katkı sağlamaktadır. Göreme ve Ürgüp’te bulunan peri bacaları Erciyes dağının lav ve külleri sonucu meydana gelmiştir. Dağın yüksek noktalarında buzullar bulunmaktadır.

küçük ağrı dağı

Küçük Ağrı Dağı

Ağrı dağının güneydoğusunda bulunan ve 3896 metre yüksekliğe sahip olan bu dağ, sertleşen lav, kül ve tüf tabakalarından oluşan konik biçimli bir volkanik bir dağdır. İnönü Zirvesi, 3896 metredir. Güney tarafında 50 metre genişliğinde ve 100 metre uzunluğunda buz mağarası yer alır. Ağrı Dağı ile Küçük Ağrı Dağı’nı Serdar Bulak Geçidi, boyun şeklinde birbirine bağlamaktadır. Bu geçidin yüksekliği 2.700 metredir.

türkiye'nin en yüksek dağları - kızılkaya

Türkiye’nin En Yüksek 10 Dağı: Kızılkaya Dağı

Aladağların en yüksek dağı olarak tanımlanan Kızılkaya Dağı’nın yüksekliği 3767 metredir. Dağa ilk tırmanış 1927 yılında Almanlar tarafından gerçekleştirilmiştir. 3100 metre ile Aladağlar’ın en yüksek ve geniş platosu Yedigöller’dir. Burada dağcılar için tırmanılacak çok sayıda zirve vardır.

yurdumuzun en büyük dağları - demirkazık

Demirkazık Dağı

3756 metre yüksekliğe sahip olan bu dağ, Niğde’nin Aladağlar bölgesinde yer alır. Uzun bir dönem Aladağların en yüksek noktası olarak bilinmesine rağmen yapılan hassas değerlendirmeler ile Demirkazık Dağı’nın Aladağlar’ın en yüksek dağı olmadığı tespit edilmiştir. Dağa ilk tırmanış, 1927 yılında Dr. Georg Künne, Dr. Wilhelm Martin tarafından gerçekleştirilmiştir.

artos dağı

Artos Dağı

Güney Torosların devamı olan bu dağ, yöre halkı tarafından görünüşü nedeniyle Çadır Dağı olarak da adlandırılmaktadır. 3700 metrelik önemli bir yükselti olan dağın güney ve kuzey yüzleri arasında önemli iklim farkları bulunmaktadır. Dağda kükürt madenleri oldukça fazladır. Rüzgar enerjisi ile enerji üretimi yapılır. Dağ üzerinde bulunan kelebek popülasyonunun fazlalığı coğrafyayı dünya üzerinde daha bilinir kılmaktadır. Botanikçilerin 200’den fazla kelebek çeşidine ev sahipliği yapan dağa ilgileri fazladır. Bu dağa benzer özellikte olan dünyadaki diğer dağ Yeni Zelanda’da bulunmaktadır.

mercan dağı

Mercan Dağı

3370 metre yüksekliği ile Orta Toros Dağları’nın Tunceli ve Erzincan illeri arasında bulunan uzantısıdır. Kalker yapısına sahip olan dağ, üzerinde çok sayıda göl ve kalıcı karlar görülmektedir. Dağın geneli çayırlık olmasına rağmen, akarsuların oluşturduğu vadiler dışında geçilmesi zor dik duvar alanlar zirve kısmına doğru devam etmektedir. Yaklaşık olarak 1500 çeşit bitkiye ev sahipliği yapan dağ, Türkiye’nin önemli bitki alanlarından biri olma özelliğini korumaktadır.

Türkiye’nin en yüksek 10 dağı başlığı altında yurdumuzun en büyük dağlarını listeledik. “Gezi” kategorimizde yer alan diğer başlıkları da incelemeyi sakın unutmayın.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close

Subscribe