Ünlü Matematikçilerin Buluşları ve Hayatları

Ünlü Matematikçiler ve Buluşları

Ünlü matematikçiler ve buluşları başlığı altında, yapmış oldukları buluşlar ile insanlığa önemli katkılar sunmuş matematikçilerin ve buluşlarının hakkında bilgilere değindik.

Listemizde yer alan ünlü matematikçilerin buluşları günümüze kadar farklı birçok bilim dalında yeniliklerin yaşanmasına ve yeni buluşların gerçekleşmesine önemli ölçüde katkı sağlamıştır.

Tarihe İz Bırakan Ünlü Matematikçiler ve Buluşları

Tarihin ve bilimin seyrini değiştiren ünlü matematikçilerin kısaca hayatı ve buluşları üzerine bilgileri bir araya getirdik.

Leonhard Euler
İsviçreli ünlü matematikçi Leonhard Euler

Leonhard Euler

1707 yılında İsveç’in Basen kentinde dünyaya gelen Euler, temel matematik formüllerini geliştiren bir isim olmuştur. Ancak buluşlarını tam olarak tanıtamaması nedeniyle kendisinden sonraki matematikçilerde aynı formülleri geliştirmiş ve onların adı daha çok öne çıkmıştır.

Königsberg’in Yedi Köprüsü problemini çözmeyi başaran bilim insanı; sanal sayı işareti (i), toplam hesaplamaları ifade eden Sigma, Euler sayısını ifade eden (e) gibi ifadeleri de matematik dünyasına katmıştır. Aynı zamanda, pi sayısının işaretini de Euler bulmuştur.

Ünlü Matematikçiler ve Buluşları: Andrew Wiles

İngiltere’de 1953 yılında doğan ve yakın zamanın matematik profesörlerinden olan Wiles, Fermat’ın Son Teoremi’ni Richard Taylor ile çözerek matematik dünyasına önemli katkılar sağladı. 357 yıldır çözülemeyen teoremi çözen Wiles, bu başarısıyla adından söz ettirmiş ve yazdığı eserlerle yaptığı çalışmaları gelecek nesillere aktarmak için çalışmıştır.

Paul Erdös

Sadece 1987 yılı içerisinde yapmış olduğu yayın sayısının 50 olması bile, onun matematik alanında ne kadar üretken olduğunu gözler önüne sermektedir. Ömrüne birçok çalışmayı sığdıran matematikçi net bir buluşa imza atmamış olsa da kendinden sonra gelen matematikçiler, onun eserlerinden fazlasıyla yararlandı. Hatta her yedi matematikçiden en az birinin, Erdös tarafından yapılan çalışmalar üzerinde birçok önemli çalışmayı yürüttüğü bilinmektedir.

F. Bernhard Riemann

1826 yılında doğan ve 1866 yılında ölen Riemann, ünlü matematikçiler ve buluşları listemizdeki önemli isimlerden biridir. Matematik dünyasına ve dolayısıyla insanlığa önemli katkılar sağlayan en önemli buluşları kendi ismini verdiği Riemann İntegrali, Riemann Yüzeyleri ve Riemann Geometrisi’ dir.

Carl Friedrich Gauss
Carl Friedrich Gauss

Carl Friedrich Gauss

Bulduğu karmaşık Gauss Düzlemi, kendinden sonra gelen matematikçilerin adeta önünü aydınlatmıştır. İ*i=-1 eşitliğini ve en küçük kareler yöntemini bulan Gauss, yaptığı astronomik veri analizleri çalışmaları esnasında çan eğrisini ürettiğini fark etmiştir. Aslında bunu fark etmesi, ilginç bir şekilde ölçüm hatası yapmasıyla gerçekleşmiştir.

Girolamo Cardano

1501 yılında İtalya’da doğan tarihin en ünlü matematikçileri arasındaki Cardano, -121’i içeren bir ifadeyi x³=15x+4’ü çözerken buldu. Bunun yani negatif olan bir sayının karekökünün alınmayacağını bilen ünlü matematikçi, yapmış olduğu denklemin doğal sonuçlarından birinin x=4 olduğunu da bilmekteydi.  Targaglia’ya yazdığı mektupla karşılaştığı karmaşık denklemi soran Cardano, buradan aldığı yardım sayesinde 3. Derecede denklemlerin nasıl çözüleceğini de bulmuş oldu.

Kumar ve satranç oyununa oldukça düşkün olduğu bilinen bilim insanı, bazı olasılıklar üzerinden giderek kumarda kazanabileceğine inanmaya başladı ve bu inanç onun Cardano Olasılık Teorisini bulmasına zemin hazırladı.

Wilhelm Leibniz

Yapmış olduğu farklı çalışmalar ile birçok matematik kavramını bulan veya bulunmasına zemin hazırlayan Leibniz, teğet, ordinat, apsis, diklik geometrik gibi kavramlarının matematik üzerindeki doğruluğunu ilk ortaya koyan kişi olmuştur.

Ancak onun matematiğe en büyük katkısı, İntegral fonksiyonlarını keşfetmesi olmuştur.

Isaac Newton

Newton temelde bir fizikçi olmasına karşın, aslında matematik alanında da önemli çalışmalar yapmıştır. 1643 yılında doğan gelmiş geçmiş en önemli fizikçiler arasındaki Newton, integral ve diferansiyel eğrilerin oluşturduğu alanların hesaplanmasına katkı sağlamak için birçok önemli çalışmalar yaptı.

Pisagor
Pisagor

Ünlü Matematikçiler ve Buluşları: Pisagor

Yunanlı filozof ve matematikçidir. Kare sayıları keşfeden ilk matematikçi olan Pisagor, sayıların babası olarak bilinmektedir. Pisagor Teoremi’ni ortaya koyan bilim insanı, tarihin yetiştirdiği en önemli matematikçiler arasındadır. Pisagor, kare sayılarının bulunması ve müziğin 1,2,3 ve 4 sayılarının aralıklarına dayanması gibi çeşitli buluşlara da imza atmıştır.

Thales

Milattan önce yaşayan Mısırlı bilim insanı Thales, çap çemberi eşit parçaya böler diyerek geometriye farklı bir bakış kazandırmıştır. Ayrıca dik açı, üçgen, ters açıların bazısının birbirine eşit olduğu gibi konularda kanıtlar ortaya sunan Thales, Milattan önce yaşayan en önemli 7 bilim insanından birisi olarak bilinmektedir.

Ünlü Matematikçiler ve Buluşları :Pascal

1623 ile 1662 yılları arasında yaşamış olan Pisagor özellikle geometri alanındaki buluşları ile bilinir. Üçgenin iç açılarının toplamının 180 derece olduğu, üçgenlerin iki dik açıya sahip olduğunu bulmuş ve kanıtlamıştır. Pascal, olasılıklar kuramını kuran matematikçilerden biridir. Seri açılımlar ve binom açılımları Pascal’ ın bulduğu Pascal Üçgeni ile doğmuştur.

Bu yazımızda ünlü matematikçiler ve buluşları konusunu kaleme aldık, bilim üzerine diğer içeriklerimizden olan Louris Paster’ün hayatı ve buluşları yazımızın da ilginizi çekeceğini düşünüyoruz

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close

Subscribe